Tutarlı evlilik ilişkisi


14670679_1376038432437155_2390360523515431345_n

Evlilik ilişkisini sakin ve keyifli hale getiren en önemli durumlardan birisi çiftlerin “tutarlı” davranmasıdır.

Tutarsız ilişkilerde çiftler, sanki her konuda birbirlerinden farklıymış gibi düşünürler. Ve aralarında duygusal yakınlık yokmuş gibi yaşarlar.

En sık kullandıkları ifadeler;
“Senin söylediklerine uygun davranmak istiyorum ama olmuyor. Bunları yapmam için kendimi sana yakın hissetmem gerekiyor. Oysa sana yakın hissetmiyorum…”

Aynı evde yaşayan iki yabancı veya “biz ayrı dünyaların insanlarıyız” formatı!

Tutarsızlık olmaması için; evlilik ilişkisinin, farklı olanla birlikte yaşamak olduğunu bilmelisiniz. Ve inanın, birbirinize taban tabana zıt olsaydınız zaten o evliliğe adım dahi atmazdınız.

Çevrenizdeki onca insana rağmen, eş olarak birbirinizi seçtiniz! Sizi bir arada tutacak, sizi eş yapacak benzer yanlarınız da var! Kaldı ki farklı olmak, farklı düşünmek demek, inat edip ters davranış yapmak demek değil! Öyle olsaydı işimizde, okulumuzda, sosyal çevremizde yaşayan herkesle inat inada davranışlar sergilememiz gerekirdi.

Tutarsızlık ilişkiyi yorar. Eşlerin kafasını karıştırır. Her konuda tıpatıp aynı düşünmeniz gerekiyormuş gibi, muntazaman birbirinizi değiştirmeye çalışırsınız.

Sonra?

Kişinin, eşi hakkında öngörüsünü tüketir. Zamanla kim kime nasıl davranacağını şaşırır. Tartışmalar çoğalır, ardından kavgalar artar. Günün birinde “En iyisi boşanalım” derler…

Evlilik ilişkinizde düzeltilemez ciddi sorunlar varsa ayrılmanız daha doğru olabilir belki. Oysa sizde tutarsız davranışlar varsa bunlar hakkında yardım alarak evliliğinizi kurtarabilir, hatta cennet bahçesine çevirebilirsiniz.

Psk. Mehtap Kayaoğlu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s