Anneler “Yaramaz” Olur mu?


10945546_414260582032588_3434369831902884232_n

Anne, gün boyu bir odadan diğerine koşuşturup duran, ortalığı altüst edip, akla hayale gelmedik yaramazlıklar yapan yavrularına karşı, artık bittiğini hissetmektedir. Tükenmiştir tüm enerjisi. 4-5 yaşlarındaki büyüğünün, küçüğüyle kavgası bardağı taşıran son damla olmuştur artık. Canı yanan küçüğün şiddetli ağlaması üzerine dayanamaz anne ve büyük çocuğun kaba etlerine birkaç tane indiriverir. Bir anda yüzü asılır yavrunun. Gücenir, birkaç saniye durur ve yüksek sesle söylenir annesine: “Sen yaramaz annesin. Yaramazsın işte…”

Anne hemen pişman olmuştur zaten. Gülümsemeye çalışarak: “Anneler yaramaz olur mu hiç?” diye sorar. “Olur tabi” der çocuk. “Sen yaramaz bir annesin.”

Yüreğinde bir şeyler altüst olur annenin, dağılır. Okuduğu kitaplar, aldığı kararlar uçup gider.

Pişmanlık kaplar, sabredemediği için suçlar kendini. Bunalmıştır ama, ne zamandır dayanmıştır da… Mazeretler bulmaya çalışır ardına saklanabileceği…

Dayanamaz masum yüzüne yavrusunun. Sarılır, öper. Sevinir çocuk. “Özür dilerim anneciğim, büyüyünce söz, üzmeyeceğim seni.”

Bir daha dağılır yüreği annenin… Nereden bulur böyle cümleleri şu yavrular?

Bir anda sarf ettiği cümleler, doğrudan yansıtır duygularını çocuğun. Büyüklere göre ‘yaramazlık’ diye adlandırılan davranışların, büyüyene kadar devam edeceğini düşündüğünden, ‘Bir daha üzmeyeceğim seni’ demez çocuk, büyüyünce üzmeyeceğine dair söz verir.

Küçücüktür ama bilir çocuk, istemeden, elinde olmadan üzer annesini. Safça, masumca üzer. Meraklılığı, hareketliliği, hatta kavgası bile gelişiminin bir parçasıdır.

Çocuk bilir de, ah anneler…

Evet, çocuğun diliyle yaramazdır anneler. Hem de çocuklardan daha çok…

Yapmamaları gerekeni yaparlar kimi zaman, kurallara uymazlar fark etmeden, kendilerine verilen emanetleri incitirler istemeden…

***

Hayatta kimi zaman bu tür sahneleri yaşar anne. Kimi zaman ‘uslu’ bir anne olarak tamamlar gününü. Kimi zaman tökezler, tükenir, dağılır, kimi zaman toparlanır. Ama hep bir çaba içerisindedir anne. Hep daha iyi olmak için atmaya çalışır adımlarını.

Büyümeden yavrusu, ömürlerinden bir gün daha eksilmeden, Rabbinin razı olduğu ‘anne’ olmaktır isteği…

Ummu Nidal
Müslüman Anneler.net

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s