Tertemiz Kalpleri Vardı Onların…


Tertemiz Kalpleri Vardı Onların...

Tertemiz kalpleri vardı onların, o denli temizdi ki kalpleri namaz kılmalarına gerek yoktu. Çünkü kalpleri temizdi. Dedikodu yapsalar bile günah sayılmazdı, çünkü temiz kalple iyilik için arkalarından çekiştirirlerdi yüzüne güldükleri insanları. Zaten onların amel defterleri de kalpleri kadar tertemizdi. Özellikle sağ yaprakları bembeyazdı.

Kalpleri çok temiz olduğundan baktıkları çıplak resimlerde, tenlerini teşhir ede ede göbek attıkları düğünlerde hiç günaha girmezlerdi. Çünkü onların şehvetleri alınmıştı. Adeta melek olarak yaratılmışlardı. Kalpleri temizgillerdendi onlar, kadınları için tesettür gerekmezdi çünkü erkekleri de güzele bakarken sevap işleyengillerdendi. Bazen karısını kocasını aldatanlar olurdu, soylar nesepler karışırdı, minicik yavruların çöpe gittiği de olurdu ama olsun, sonuçta hepsi temiz kalpliydi.

Bu temiz kalpliler vardı ya, onlar öyle mübarektiler ki yalan söyleseler bile yalanları bembeyaz olurdu, bazen tozpembe olurdu, hiç temiz olmayan yalan söylerler miydi onlar?

Ne olacaktı ki biraz eğlenmek için içki içiyorlardıysa? Sonuçta kimseye bir zararları dokunmazdı temiz kalplilerin. Şen şakrak şuh kahkaları ortamı bile neşelendirirdi. Bundan büyük sevap mı vardı ki? Sonuçta başka coğrafyalarda, hatta yan apartmanda yoksulluk çeken, acı içinde kıvranan müslüman kardeşleri için dua ediyorlardı arada bir, hem onların koruyucusu Allah’tı, temiz kalpliler ne yapsın?

İyilik timsaliydi temiz kalpliler, kurban kesmeyerek hayvanları dahi incitmezlerdi, yılda bir kere bir vakfa kurban bağışı yaparlardı, temiz olan kalpleri daha da parlardı. Tabi yetimsiz sofraları süsleyen kebapları da kurban etinden yapılma değildi, ne sandınız, o etler hayvana zarar vermeyen kasaplarca ödünç alınmıştı.
Hac mı? Deli saçması. Onca para, onca ritüel gerekmezdi ki Allah için. Bunlar hep Arap’ların aç gözlülüğüydü. Temiz kalpliler Porsche model arabalarına binerken Arap’ların bu yüzsüzlüğüne sitem ederlerdi, temiz kalpliler herşeyi bilirdi, onlar bilinçliydi.

Temiz kalplilerin aksine biz, yüreğimiz bin pişman dolanırdık ortalarda. Çünkü kalplerimizin temizliğinden hiç emin olamazdık, yazık. Biz cennet garantisi aldığı halde, günde yetmiş kere tevbe istiğfar edenlerin peşinden gidenlerdik. Onlar ise kendi ‘temiz’ kalplerinin.

Tüm temiz kalplerin doğru yolu bulup, Allah’a varması dileğiyle…

Konuk Yazar: Seda Altıparmak
Peçeli Kızın Günlüğü

Reklamlar

Tertemiz Kalpleri Vardı Onların…” üzerine bir yorum

  1. Amin. Sağolun.. bir gün bizlerinde öyle olmaması hep daha iyi ve erdemli davranışlara doğru yol almasi duası ile..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s