Anne Olmak


1964981_10151918463736442_984582026043642548_n

Anne olmak nedir biliyor musunuz?

Çocuğuyla aynı dili konuşabilmektir annelik!

Onun dünyasına girebilmek, çocuğunun “iç malzemeleri”yle ona yardım edebilmektir.

“Çocuğun iç malzemesi de ne demek şimdi…?” diye soranları duyar gibi oluyorum.

Çocuğun iç malzemesi ne demek biliyor musunuz?

Çocuğumuz için önemli olan her meseleyi bizim de önemsememiz ve onun dikkatini çeken, onun anlam yüklediği her konuda bilgi sahibi olmamız gerektiğidir. Yani çocuğumuz “Örümcek Adam”ı çok seviyorsa, bu hayal kahramanına mutlaka kendi minik dünyasında kocaman bir anlam yüklemiştir. Size/bana göründüğü gibi “altı üstü bir böcek adam… ne var bunda bu kadar da çok sevilecek…!” şeklinde yorumlamaktan çok daha öte ve ciddi anlamlar yüklemiştir ona. Ve yüklenen bu anlam, hayal kırıklıklarında, korkularında, zorluklarında, başaramadıklarında, üzüldüklerinde, stres yaptıklarında, sevinip zıplamak istediği durumlarda, kısacası her duygusal anında ona eşlik edecektir.
…örümcek adam gibi gülecektir örneğin…
…örümcek adam gibi kızacaktır düşmanlarına…
…örümcek adam gibi sorunların üstesinden gelecektir…
…örümcek adam gibi…örümcek adam gibi…örümcek adam gibi… her şey örümcek adam gibi yapılmaya başlayacaktır.

Demek istiyorum ki…

Sizler “çocuğunuzun iç malzemesi olabilecek kadar doyurucu ve keyifli özel anne”ler olamazsanız, çocuğunuz sizin yerinize koyabileceği kendi iç malzemelerini oluşturur. Bu malzemeyi seçerken de iyi mi kötü mü diye düşünmez, düşünemez zaten. Nerden bilsin içine aldığı kahraman iyi mi kötü mü? Lüzumlu bir adam mı lüzumsuz bir adam mı? Bilemez ki, sadece onu sever ve taklit eder o kadar.

Oysa anneler keyifli kişiler olsa, hemen her durumda suratını asmasa, yapılan her hatada kaşlarını çatmasa, çocuğunun “kahraman annesi” olsa?

Çocuğu, başı sıkıştığında bilse ki “kahraman annesi” hemen her şeyin üstesinden gelecek, ona yardım edecek.

Diyelim ki arabasının kumandası bozuldu, becerikli anne kumandalı arabayı tamir edebilse. Ya da en sevdiği oyuncağı kırıldı, sorunsuz anne oyuncağı tekrar kullanılabilecek hale getirse. Hadi diyelim ki kullanılabilir duruma gelmiyor, o zaman da o oyuncak olmadan da farklı oyunlar oynayabileceğini göstererek ve çocuğuna eşlik ederek öğretebilse.

Okuldan eve her gelişinde, annesiyle geçireceği neşeli dakikaları düşünerek zıplaya zıplaya eve gelse. En sevdiği çizgi film kahramanının, merak ettiği her özelliğini annesine sorarak öğrenebilse.

Yani? Yani sevgili anneler, siz çocuğunuzun hayatını dolduran tüm malzemelerin tamamını, çocuğunuzdan daha iyi biliyor olsanız?

Çocuk sıkıştıkça ve unuttukça, her bilginin sizde zaten mevcut olduğunu bilse. Ve “Annem her şeyi biliyor… ben unuttum… ama amannn boşverrr… annem nasılsa biliyor… sorupöğrenirim annemden…” diyebilse.

Ne mi olur?

Neler olmaz ki!

Annesine olan hayranlığı artar. Annesinin her şeyi bildiğine inanmaya başlar. Annesinin ağzından çıkacak her kelimeye itimat eder. Yaşı büyümeye başladığında, başkalarının söyledikleri değil, annesinin söyledikleri daha önemli olmaya başlar. Annesinden aldığı enerjiyle, tatsız olayların üstesinden kolaylıkla gelir. Ergenlik dönemine girdiğinde ilk terk ettiği, ilk nefret ettiği kişi, annesi olmaz.

Tam tersine, her şeyin üzerine üzerine geldiğini sandığı kocaman bir dünyada, arkasında “altından dağlar gibi annesi”nin olduğunu bilirse, yaşamı kolaylaşır.

İç malzemeleriyle, dış malzemeleri birbiriyle uyumlu olur.

Çocuklar dünyayı annelerinin gözleriyle tanırlar sevgili okurlar!

Annenin gören gözü, anlayan beyni, düşünen zihni, algılayan duyguları ne kadar gelişmiş olursa, çocuk da o kadar kolay algılar yaşamı.

Mehtap Kayaoğlu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s