Erteleme!


ertleme

İşler hep bir araya mı sıkışıyor? Nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Sıklıkla kendinizi, daha sonra yaparım, derken mi buluyorsunuz? İşi bitirmeniz için gereken zaman hızla yaklaşmasına rağmen siz hâlâ alakasız meşgalelerle vakit öldürüyor ve buna engel olamıyor musunuz? O zaman sizde muhtemelen “erteleme” sorunu var.

Hayatı ertelememek için…

Bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç tavsiye:

1-Çalışmalara göre hedeflerinizi yıllar veya aylar şeklinde değil günler şeklinde düşündüğünüzde işe başlama motivasyonunuz artıyor. Zira küçük zaman dilimleri, algılanması daha kolay olduğu için daha rahat kavranıyor ve sizi harekete geçme konusunda isteklendiriyor.

2-İşinizi küçük parçalara ayırıp bu parçaları sırayla yapmaya çalışın.

3-Çalışma ortamınıza yeniden bir bakın: sizi çalışmaya mı yoksa başka işlerle uğraşmaya mı itiyor? Herkesin verimli çalışma ortamı farklıdır. Bundan dolayı çalışma ortamınızı değiştirmek için zaman ayırmanız oldukça faydalı olabilir.

4-Belirgin bitirme tarihleri olan detaylı planlamalar hazırlayın. Tam olarak uyamasanız bile bunu yapın.

5-Ertelemenize vesile olan tuzakları belirleyin. Yapmanız gereken bir iş varken sizi en çok ne oyalıyor? Mesela internet tarayıcınızdaki sık kullanılanlar listesine bakın. Orada en çok kullandığınız ve gereksiz vakit harcadığınız sitelerin kısayollarını silin yahut onları erişmesi daha zor bir yere taşıyın. Böylece elinizin altında bir tıkla ulaşabildiğiniz sitelerin sizi engellemesini biraz olsun zorlaştırmış olacaksınız. Gerekiyorsa sosyal medya hesaplarınızı askıya alın! Bu sizin için korkunç bir fikir olabilir; ama bazen en iyi çözüm bu olabiliyor.

6-Sizi harekete geçirmek için ilham verecek insanlarla tanışın, toplantılar yapın.

7-Bitirmeniz gereken işi birlikte yapabileceğiniz birini bulun. Bir arkadaşla birlikte çalışmak, genellikle ertelememenin en etkin ilacıdır.

8-Bitireceğiniz küçük işlerden etrafınızdaki insanları da haberdar edin. Onların “Nasıl gidiyor?” soruları sizi tekrar işinizin başına döndürecek bir işaret olacaktır.

9-Büyük bir hedefiniz varsa, mesela bir kitap yazmak yahut sigarayı bırakmak gibi, bunu insanlara söylememeye çalışın. Zira yapılan çalışmalar, büyük hedeflerini söyleyen insanların hedeflerini gerçekleştirmek konusunda daha başarısız olduklarını gösteriyor. Bunun temel nedeni muhtemelen beyindeki ödül sisteminin hedefin dile getirilmesi sırasında düşük düzeyde de olsa faaliyete geçmesi ve bu faaliyetin sağladığı zihinsel doyum. Bu geçici doyum, işi yapıp bitirdiğinizde alacağınız daha uzun vadeli ve kalıcı doyumu geciktirmenize neden olabiliyor.

10-Yapmaya çalıştığınız işi daha önce yapıp bitirmiş insanlar bulmaya çalışın. Onların deneyimleri sizin işinizi de kolaylaştıracak ve başlamak için isteğinizi arttıracaktır.

11-Hedeflerinizi gözden geçirin. Çok uzun süre boyunca erteleme sorunu yaşıyorsanız, hedefinizdeki sonu ile gerçek yaşamınız arasında bir uyumsuzluk olabilir. Hedeflerinizi tekrar gözden geçirmek aradaki uyumsuzluğu da fark etmenizi sağlayacaktır.

12-İşleri karmaşıklaştırmayın, basitleştirmeye çalışın. Bir işe başlamak yahut bir adımı atmak için mükemmel zaman diye bir şey yoktur. Elinizden geldiği anda, elinizden geldiği kadarıyla başlayın.

13-İlk fırsatta başlayın. Bütün mesele harekete geçmektir. Plan ve stratejiler, hareket olmadan bir anlam taşımaz. Ne kadarını yapabileceğinizi boş verin ve başlayın. Gerisi gelecektir.

Son bir not:

Tembellik her zaman kötü bir şey değildir. Kalıcı bir huy haline gelmedikten sonra arada bir gevşemenizi sağlayacak faaliyetlerden suçluluk duymayın. İşinizi programlı bir şekilde yaptığınızda kendinizi ödüllendireceğiniz tembellik molaları, motivasyonunuzu artıracaktır.

Sinan CANAN
nbeyin.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s