Çocuklar neden yaşıtları ile oynamak istemez?


çocuk ve oyun

Çocuklar yaşıtları ile oynamak istemezler diye bir şey yoktur. Çocuklar oyun oynamayı severler, herkesle de oynarlar. Ancak oyun arkadaşıyla uyum sağlayamazlarsa kendilerini oyundan dışarı atarlar.

Eğer kendi yaşıtı çok baskın bir şekilde oynuyorsa, çocuğu rahatsız ediyorsa, çocuk bir türlü kendi istediği gibi oynayamıyorsa, karşılıklı iletişim kurulamıyorsa, bakarsınız ki oynamaktan vazgeçer çocuk… Oynadığı yetişkin kişi ise, çocuğa bilmediği şeyleri oyun içerisinde gösteriyorsa, hiç düşünmediği şeyleri oyun içinde yaşatıyorsa, oyunun heyecanını artırıyorsa öyle bir yetişkinle oynamayı tercih edebilir.. Ama burada asıl önemli olan şey şudur: Çocuğun oyunda uyum içerisinde var olma durumu gerçekleşiyor mu?

Bir önemli şey daha, çocuğun kendi oyununun patronu olmasıdır. Oyunla gelişmesidir. Dolayısıyla çocukla oyun oynayacak, çocuğu kendine oyun arkadaşı olarak seçen kişi, çocuğun o oyunun içinde yönlendirici ve yönetici olduğunu kabul etmesi lazımdır. Çocuğun kendini ve oyunu yönetmesini kabul etmesi lazımdır; ki çocuk oyundan keyif alsın.

Birçok anne baba çocuklarıyla birlikte oynarken çocuğuna komutlar veriyor, çocuğuna yaptırımlar uyguluyor, oyunun içini kendi dizayn etmeye çalışıyor… “Şunu şuraya koyalım, şunu da şöyle yapalım, şimdi de şöyle yapalım, şimdi arabalar buradan gelsin” diye tarif ediyor ve çocuk oyunun edilgeni oluyor. Eğer çocuğu oyunla geliştirmek istiyorsak, o takdirde çocuğun oyunda etken olması lazım.

Eğer çocuk oyunda edilgen oluyorsa, kendi yaşıtlarından biri onu yönlendiriyorsa, çocuk onun oyununun bir oyuncağı gibi kendini hissetmeye başladıysa sıkılıverir birdenbire.

Eğer anne baba çocukla oynayacaksa çocuğun yönetici olduğunu kabul etmeleri lazım. Yada eşit düzlemde… Bazen o bazen o olacak şekilde, oyunu yönetmesine izin vermek lazım ki çocuk oyundan keyif alsın.

Aslında çocuğun keyif aldığı şey, oyunun içinde kendini geliştiriyor olmaktır. Yoksa çocuk eğer oyunu oyalama davranışı olarak sergiliyor ise, o zaman çocuk oyunla gelişiyor diyemeyiz. Önemli olan, çocuğun oyalanmak için oyun oynuyor olması değil, oyundan keyif alıyor olmasıdır. Bir çocuğun oyundan keyif alması, oyunun içinde kendisini geliştiriyor olmasına bağlıdır.

Adem Güneş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s