Ramazan ayını hakkıyla değerlendirmek


Ramadan_Life_by_Only_A7sas

Esselamu aleykum dostlar!

Allah’ın izniyle bir Ramazan ayına yine kavuştuk. Kur’ân ayı olan Ramazan’da, planlı davranıp vakit israfını önlememiz gerekir. Lafı fazla uzatmadan ve örnek olması niyetiyle, Ramazan ayı boyunca yapmak istediklerimi aşağıda sıralayacağım.

1. Günde en az bir saat Kur’ân okumak. Arapçanın yanı sıra meâl ile karşılaştırmak, ki Kur’ân bizi biçimlendirsin. Maksat sindire sindire Allah’ın vahyini hakkıyla hayatımıza aktarmak olmalı.
2. Her namazdan sonra en az bir sayfa Kur’ân okumak.
3. Günde bir saat Riyazu’s Sâlihîn (Erkam yayınları) okumak. Ders olarak hazırlandığı için, ailecek okunabilecek mahiyette. Anne, baba veya çocuklar tarafından okunulup, üzerinde tefekkür etmekte fayda var.
4. Mehtap Kayaoğlu’nun “Öfke kontrolü” isimli kitabını okuyup, bu yönde kendimi eğitmek.
5. İftar’da çorba ile yetinip sahur sofrasını abartmamak; ancak bu şekilde hakkıyla oruç tutmuş oluruz. Unutmayalım ki iftar’da yediklerimiz genellikle gece ibâdetine engel oluyor. Ayrıca yemek hazırlığına az vakit ayırmak ibâdet’e daha çok yoğunlaşmak anlamına geliyor.
6. Ramazan ayının son 10 gecesinde ibâdetleri artırmak, ki Kadir gecesinin hakkını verebilmek için tek câremiz.
7. Teknoloji aletlerinden uzaklaşmak; vakit israfının en büyük nedenleri internet, telefon ve televizyon (şükür ki sonuncusunu evimize hiç almadık).
8. Zaruret olmadıkça evden çıkmamak; dışarıdaki hayat insanı bunaltıyor, müzikten çıplaklığa kadar birçok şey’e maruz kalıyorsunuz. Ve, ister istemez, bu çirkinlikler sizde olumsuz etki bırakıyor.
9. Ramazan’ın kazandıklarını bir ömre yaymak!

Sizlerin de yazılı bir biçimde buna benzer bir hazırlık yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Aksi taktirde, hedeflerimizi çok çabuk unutuyoruz. Sonra bir bakıyoruz ki, her Ramazan gibi, bu sene de ruhumuzu doyurmaktan ziyade midelerimizi doyurmuşuz…

Unutmayalım; Ramazan mutfakta hebâ edilemeyecek kadar değerlidir!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s