Günah Pazarına Düşmeden Tatil Yapmak


SONY DSC

Tatil yaklaştıkça denize girme konusundaki sorulara daha çok rastlar olduk. Bir kaç izleyicim de bu konuda soru yöneltmiş. Acaba İslam’a göre plajlara girmenin hükmü nedir? Edepli giyinerek denize giremez miyiz diye sormuşlar.

Değerli kardeşlerim. Her Müslüman, dini olan İslam’ı, haram ve helal sınırları bilmek zorundadır. İslam fıkhını biraz araştırma gayretinde olursak, bu sorulara kendimiz de cevap bulabiliriz. Bunun için ille de Hoca olmamız gerekmez.

Kadın erkek karışık plajlarda denize girilebilir mi? Haşemayla girilir mi? Sadece kadınların olduğu bir yerde denize girmek caiz midir? Bu sorulara net cevaplar için, öncelikle kadının kadına avreti, erkeğin erkeğe avreti nedir öğrenmek zorundayız.

Detaylara girmeden, genel kaide şudur ki: Kadın el ve yüzü (buraların bile incelikleri var) haricinde hiç bir yerini yabancı bir erkeğe gösteremez. Erkeğin erkeğe ve kadının kadına avret yeri göbek ve diz kapağı arasıdır. Bir kadın, diğer bir kadının göbek ve diz arasına, sırtına bakamaz, bu kısımları başka kadınlara da gösteremez. Bir erkek de, diğer bir erkeğin göbek ve diz kapağı arasına zaruret (hastalık durumu, bakanın doktor olması vb.) dışında bakamaz ve kendisi de gösteremez.

Haram ve helal belli olduktan sonra, Müslüman bir kişi nasıl olur da, rahatlıkla insanların çırılçıplak dolaştığı plajlara, deniz kenarlarına gidebilir? Kendisi uygun bir kıyafet bile giyse, o gibi yerlerde gözleri korumak mümkün değildir.

Sokağa çıktığımızda bile, haram görüntülerden gözlerimizi korumanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Sağlık gibi bir zaruret olmadığı sürece, hamam ve kaplıcalar dahi bir Müslümana uygun değil.

Deniz, güneş, yüzmek çok faydalı diyenler olacaktır. Doğrudur. Fakat güneş ışığından faydalanmak için ille de güneşin altına yatmak gerekmez. Vücudun bir bölümünün güneşi görmesi veya günlük aktiviteler esnasında aldığımız güneş ışığı yeterlidir.

Avustralya’nın Queensland Üniversitesi profesörlerinden Dr. Donald Robertson bu mevzuda şunları söylemektedir:
“Güneş ışınları hemen hemen bütün deri kanserlerinin başlıca sebebidir. Bu ışınlar cildin erken ihtiyarlamasına da sebeb olurlar. Bunun neticesi olarak da, güneşte çok kalan 30 yaşındaki bir gencin cildi, 40 – 50 yaşındaki bir insanın cildi gibi görülür. “

Güneşi görür görmez kendini denize atan ünlülerin, ciltlerinin ne hale geldiğini hepimiz biliyoruz.

Artık İslami kesimin bile denize girmeyi, güneşlenmeyi olmazsa olmazlardan gördüğü, tatil için İslami(!) otel ve plajları kolladığı bir zamanda, maalesef Allah için vazgeçmek sözü oldukça afâki ve eskimiş bir ifade gibi kalıyor.

Sadece başın açık olması bile, bir ayetin ihlali iken, yarı çıplak bir bedenle, yabancı bir erkeğin yanında dolaşmak, beraber denize girmek İslam ahlakının neresine sığar?

Tek maaşla imkanı yok geçinemeyiz diyenlerden pek çok kişinin, tatil beldelerine gitmek için ciddi meblağlar harcadığını biliyoruz. On bir ay emek verip toparladığı parayı, iki haftalık lüks tatilde, muhafazakar otellerde tüketen, kendisi haşema giyip bikinili kadınların içinde rahatlıkla keyif süren müslüman(!) erkek ve kadınlara Nur suresi: 30 ve 31. ayetleri hatırlatırım.

İmtihan için geldiğimiz şu dünyada, deniz keyfinden mahrum olsak ne kaybederiz? İlle de tatil yapmak istiyorsak, akraba ziyaretleri, tertemiz kırlar, yaylalar da keyfe kâfidir. Henüz günahsız olan yavrularımızı plajlara götürüp, onları çirkin görüntülere maruz bırakmanın da vebali büyük olacaktır.

“Ey inananlar! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu, yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyunuz.” (Tahrim: 6)

Tatili boş kalmak, tembellik etmek olarak algılıyorsak, bilelim ki, Müslümanın boş vakti yoktur. O bir hayırlı işten yoruldu mu, başka bir hayırlı işe geçerek dinlenir. Ve yaptığı işlerde sadece Allah’ın rızasını gözetir. Tıpkı Allah subhanehu ve tealanın ayetlerde belirtildiği gibi:

Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul. Yalnız Rabbine yönel. (İnşirah: 7 ve 8. ayetler)

Cahide Sultan

Reklamlar

Günah Pazarına Düşmeden Tatil Yapmak” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s