İnternette istismarcılara davetiye çıkarmayın!


Childhood__s_dream_by_c_time

Her çocuk güzeldir, fakat sizinki daha bir güzel geliyor size, eh bu güzelliği dost akraba herkesle paylaşmak istiyorsanız başınıza olmadık şeyler gelebilir.

İnternette çocukları bekleyen büyük tehlikelerden biri çocuk istismarcıları. Son yıllarda cinsel tacize uğrayan çocukların sayısının artması internetteki çocuk istismarcılarının çok ciddiye alınması gereken bir mevzu olduğunu gösteriyor.

Tahmin edildiğinden daha tehlikeli olan internetteki çocuk istismarcıları, anne babaları tedirgin ediyor. Çocuk istismarcıları internette çocuklarla irtibat kurarak gerçek hayatta buluşma teklifi ediyor. Kendilerini çoğu kez görüştükleri çocukların yaşlarında tanıtan çocuk istismarcıları, çocuklardan fotoğraflarını da isteyebiliyor.

Masum bir görüntü oluşturulmaya çalışılan görüşme, çocuklar üzerinde büyük olumsuz etkiler bırakıyor. Tacize uğrayan çocuklar büyüdüklerinde çocuk istismarcısı olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Çocuklarının internette kimlerle görüştüğünü bilmeyen anne ve babaların, bu tarz görüşmeleri engellemesi neredeyse imkansız. Çocuk istismarcıları aileleri korkutsa da bazen anne-babalar da yaptıkları paylaşımlarla çocuklarının internetteki güvenliğini riske sokabiliyor.

Çocuklarınızın çıplak fotoğraflarını internette paylaşmayın! 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sosyal medyada deniz kenarında, bahçedeki havuzda çekilen küçük çocuk fotoğrafları arttı. Mayolu bir çocuk gözümüze şirin de gelse çocuklar için bu tarz fotoğraflar büyük tehlike oluşturuyor.

İnternette çocuk fotoğrafları peşinde koşan çocuk istismarcıları bu fotoğraflara ulaşıp kötü amaçları için kullanabiliyor. Çocuk istismarcıları küçük çocuk fotoğraflarına da büyük ilgi duyuyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraf paylaşırken ‘Listemde sadece arkadaşlarım var’ sözleri birçok anne babanın içini rahatlatıyor. Oysaki listesinde iki yüz arkadaşı olan bir kullanıcı, arkadaşlarının hesabını kimlerin kullandığından yüzde yüz emin olamıyor.

Kimi zaman bir Facebook hesabını birkaç kişi birden kullanırken, kimi zaman profil şifreleri çalınıyor. Bu durumda hesabı gerçek sahibi değil, hesabı çalan kişi kullanıyor. Kullanıcı arkadaş listesinde çalınan profilleri fark etmedikçe sayfasının güvenli olduğunu düşünüyor.

Anne babalar ne yapmalı?

Küçük çocuklarınızı internetin başında yalnız bırakmayın. On dört yaşından küçük çocuklarınıza yetişkinlerin kullandığı sosyal paylaşım sitelerinden hesap açmayın. Ergenlik çağındaki çocuklarınızın ise internet hayatını kontrol altında tutun.

Çocuğunuz herhangi bir saldırıya maruz kalırsa derhal siteye şikayet edin veya hesabı silin. Çocuğunuz cinsel tacize uğramış ise çocuk psikoloğundan destek alın. Çocuklarınızın fotoğraflarını sosyal medyada paylaşırken fotoğraflara herkesin ulaşabileceğini ve internette yaptığınız her şeyin kayıt alındığını unutmayın.

Betül Özdemir
Medya Pedagogu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s