Ev ekonomisinde aylık bütçe


aylik bütçe

Esselamü aleyküm dostlar!

Çoğu kez, banka kartlarını kullanmak harcadıklarımızın farkına varmamızı engelliyor. Alışveriş yaparken paraya dokunmak, miktarını elimizde görmek daha dikkatli bir harcama yapmamıza yardımcı oluyor. Bu yönde, aylık bir bütçe belirlemek ev ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Öncelikle, ev’e giren para miktarını detaylı olarak listelemekte fayda var. Aynı şekilde, bir kuruş dahi olsa, her bir harcamanızın listesini de yapmanız gerekir. Başta zor olsa da, paranızın nereye gittiğini bilmeniz gelecekte yapacağınız harcamalarınızı kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Üç tip harcama

Genel olarak üç tip harcama söz konusu: sabit harcamalar, gerekli harcamalar ve ekstra harcamalar.

Sabit harcamalar kira, elektrik, doğal gaz, su, internet gibi her ay belirli miktarda ödememiz gereken faturalardır. Gerekli harcamalar genellikle erzak, doktor ve yeri geldiğinde kıyafet alışverişidir. Ekstra harcamalar ise, her aileye göre değişiklik gösterir.

Sabit harcamalar konusunda elektrik, su ve doğalgaz’ı daha dikkatli kullanabiliriz. İsraf’a kaçmadan rahat bir hayat sürdürmek hem dünya için hem âhiret için gerekli.

Erzak alışverişi konusunda aylık bir bütçe belirleyip, bu miktarı haftalara bölün. Bunun yanı sıra, ay içinde ekstralar için de ayrıca bir bütçe ayarlamanız bir esneklik bırakır. Mesela erzak alışverişi için 200 lira belirlediyseniz, ekstralar için 50 lira ayırabilirsiniz. Eğer internet harcamaları için ayrı bir kartınız varsa, onun için de aylık bir bütçe belirleyin; internette alışveriş yapmak o kadar kolay ki, insan harcadıklarının farkına varamayabiliyor.

Aylık bütçenizi, tatil veya bayram gibi zamanlarda genişletebilirsiniz. Her halükarda, aklınızda belirli bir miktar bulunması sizi gereksiz alışverişlerden uzak tutacaktır. Tabi, bütçenizde hayır ve sadaka için bir miktar ayırmayı göz ardı etmeyin.

Nakit Para

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, banka kartları yaptığımız harcamaların farkına varmamıza engel teşkil ediyor. Bu nedenle, bütçe olarak belirlediğimiz miktarı nakit olarak kullanmakta fayda var. Ayrıca banka kartınızla harcamalarınızda asla sıfırın altında harcamalara izin vermeyin. Kredi, faiz gibi tuzaklara düşmeyin. Elinizde olanı itidal ile harcayın, olmayanı harcamak da neyin nesi?!

Erzak dolabı

Alışveriş esnasında, evde uzun süre depolanabilecek erzakların miktarını arttırın. Makarna, salça, bakliyat, konserve, baharat gibi erzakların evde bulunması, ufak tefek alışverişler için evden çıkmanızı engeller. Unutmayın ki, market’e gittiğinizde her zaman fazlasıyla çıkarsınız. Ayrıca alınacakları listelemenizi tavsiye ediyorum; böylece evde bulunan bir şey’i tekrar almamış ve israfta bulunmamış olursunuz.

Not defteri

Düzenli ve uzun vadede kalıcı olması bakımından, harcamalarınızı bir defter’e not edin. Küçük kağıt parçaları üzerine alınacak notlar, derlenmemiş hesaplar boşuna enerji harcamanız anlamına gelir. Anlaşılır bir hâle getirmek ve özelleştirmek adına, not defterinize ayraçlar, farklı renkte kalemler, vs. kullanabilirsiniz. Bilgisayardan vazgeçemeyenler için Excell progamı da kullanabilir.

Sonuç olarak

Aylık bir bütçe belirlemek hem gereksiz harcamaları kısıtlamak, hem birikim yapmak bakımından önemlidir. Sürekli harcama isteğimizi uyandıran kapitalist bir sistem’de, kendimizi kontrol etmek adına araçlar bulmak zorundayız.

Emin olun ki, aylık bütçe metodu zamanla alışkanlık hâline gelecektir, günlük en fazla beş dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Büyük ihtimalle, ilk başlarda bütçenizi aşacaksınız. Fakat harcamaları not ettikçe, neler için para harcadığınızı farkettikçe, zamanla daha bilinçli bir biçimde alışveriş yapacaksınız.

Bütün bunlar ayrıca çocuklara bir bütçeyi idare etme konusunda eğitici bir faaliyet oluşturacaktır. Eğitim konusunda, örnek olmak en iyi nasihatı teşkil eder; çocuk en çok bizi izleyerek şekillenir.

Hadi, iş başına!

Nilgün ERYILMAZ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s