Çocuklarımıza sorumluluk verelim


cocuklarimiza sorumluluk verelim

Esselamü aleyküm dostlar!

“Ben çektim çocuklarım çekmesin” cümlesini birçok ebeveyn telaffuz ediyor ve buna sık sık şahit oluyoruz. Fakat refah içinde yaşayan yeni nesil, özenilecek bir nesil midir? Çocuklarını her türlü zorluktan uzak tutan, düşmesine dahi izin vermeyen ebeveynler hangi tip insan yetiştirdiler?

Hayatı umursamayan, internet ve televizyon ile haşır neşir olan, dünyadan bihaber gençler zorluklar içinde yetişmiş ebeveynlerin eseri değil midir? Bu nesil, en ufak zorluklar karşısında depresyona girme potansiyeline sahip. Öyle ya, elinden birşey gelmeyen ve başı sıkıştığında her daim ebeveynlerine güvenen bir gençlik sözkonusu.

Oysa ki, çocuklarımızı hayata hazırlamak zorundayız. Gün geçtikçe yaşadığımız dünya biraz daha yaşanmaz hâle geliyor, kıyâmet alâmetleriyle biraz daha yüzleşiyoruz. Hâl böyle iken, çocuklarımızı yaşlarına uygun bir biçimde zorluklarla karşılaştırmalıyız, onlara sorumluluk yüklemeliyiz. Her ebeveynin rolü çocuğunu topluma kazandırmak olmalı; kendine ve başkalarına hayırlı bir birey yetişmeli.

Örnek olarak, artık 3-4 yaşlarına kadar çocuklar bebek arabalarında gezdiriliyor. Bu şekilde belki anne-babalar daha rahat davranıyor olabilirler, fakat çocuğun ne kasları gelişecektir ne de yorgunluğun anlamını bilecektir. 2,5 yasından itibaren çocuklarımızı gerektiği zamanlarda (tabi alıştırarak) bir-iki kilometre gibi mesafeler yürümeyi öğretelim. Bu süre zarfında acıkacaktır, susayacaktır; sırtına ufak bir çanta verip içine küçük bir su şişesi ve bisküvi koyalım.

Küçük yaşlardan itibaren kendi ayakları üzerinde durabilen bir çocuk, kendi işlerini kolaylıkla halledecektir Allah’ın izniyle. Böyle bir çocuk ilk zorlukta yoldan dönmeyip, azmedecektir. Ufak bir sırt çantası onun için bir yük değil, ihtiyacını karşılamak üzere gerekli bir gereç olarak kabul edilecektir. Buna alışmamış bir çocuk, 6-7 yaşlarında dahi anne-babasından çantasını taşımasını isteyecektir.

Sorumluluk alan çocuğun özgüveni de gelişecektir. Bunun için çocuğun yaşına uygun ve yerine getirebilecek sorumluluklar verilmeli. Mesela 2,5 yasındaki bir çocuk, alışverişten geldikten sonra, poşetlerdeki erzakları pekâlâ anne-babasına teker teker götürebilir. Böyle yapmak, hem çocuğu meşgul edecektir, hem yardım etmeyi öğrenecektir hem de katkıda bulunduğu için özgüveni artacaktır. Tabi bunun yanı sıra olumlu davranışları pekiştirmek açısından ebeveynlerin çocuğu taktir etmesinde fayda var.

Bilinmelidir ki, çocuğa sorumluluk vermek kişiliğini ortaya koyması bakımından yardımcı bir etkendir.

Küçük yaştaki çocuklara sorumluluk bilincini kazandırmak adına Nesil çocuk yayınlarından, “Ben artık büyük bir kızım!” (erkek çocukları için de mevcut) kitabı kızım için birçok fayda gösterdi. Özellikle tuvalet eğitimi, oyuncaklarını toplamak gibi alanlarda zorluklar yaşıyorduk. Kitaptaki Zehra adlı kız çocuğunu örnek alarak bu küçük zorlukları daha kolay bir biçimde atlattık Allah’ın izniyle :) Ayrıca kitabın içinde boy cetveli ve birçok beceri ile alakalı çıkartmalar mevcut; çocuğunuz başarı elde ettiği her alanda bir çıkartmayı boy cetveline yapıştırabilir.

Sorumluluk bilinci küçük adımlarla, sabırla aşılanır. Başlangıçta çocuğunuza küçük sorumluluklar vermelisiniz; ilk defa oyuncaklarını toplayan bir çocuğun birkaç oyuncağını toplaması dahi bir başarıdır. Aynı şekilde, bebek arabasında yürümeye alışmış bir çocuğun 5-10 dakika yürümesi iyi bir başlangıçtır. Her halükarda, çocukların gelişim evreleri ve çocuğunuzun özellikleri hakkında bilginiz olsun. Her çocuk farklıdır!

Ve, unutmayın, ağaç yaş iken eğilir…

Nilgün ERYILMAZ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s