Mahremiyet Eğitiminin Temelleri


Mahremiyet egitiminin temelleri

Esselamü aleyküm dostlar!

Mahremiyet eğitimi konusunda haddinden fazla rahat davranıyoruz. Küçük yavrumuz hiç büyümeyecekmiş gibi geliyor ve bu nedenle bazı konularda yanlış tavırlar sergiliyoruz. Oysa, daha çocuğumuz körpe iken, mahremiyet temellerini atmamız gerekir. Bunun için, sıradaki tavsiyeler yol gösterici olacaktır :

1. Bir yaşından itibaren bez değiştirilirken, anne dışında kimse orada bulunmamalı. Bu durum, zamanla çocukta cinsel bölgenin özel olduğu ve bedeninin kendine ait olduğu gerçeğini doğal bir şekilde anlaşılır hâle getirecektir.

2. Temizlik eğitimi başladığında, kız çocukları için babanın yanında lazımlığa oturulmayacağı veya babanın başka bir odaya geçmesi gerektiği bilincini kazandırmak gerekir. Böylece mahremiyet eğitiminde bir adım öne gidilmiş olacaktır. Bu vesile ile kız ve erkeklerin farklı olduğunu anlatmak mümkündür. Mesela ; « Hümeyra kız, Miraç erkek, anne kadın, baba adam » gibi cümlelerle çocuğun dünyasına cinsiyet kavramı kazandırılabilir.

3. 3-4 yasından itibaren, çocuğun cinsel organını örtecek bir iç çamaşırı ile yıkamakta fayda var. Anne dahi olsa, cinsel organını göstermenin « ayıp » öldüğünü çocuğun idrak etmesi gerekir. Cinsel organ yıkanacaksa, anne « ben arkamı dönüyorum » gibi bir ifade ile çocuğu bir dakikalığına kendi hâline bırakabilir. Burada çocuğun oturması sağlanırsa, çocuğun güveni bakımından daha faydalı olacaktır.

Erken yaşta başlanılan mahremiyet eğitimi çocuk açısından ve etkisi bakımından daha faydalı olacaktır. Küçük yaştan itibaren cinsel organının özel olduğunu idrak eden çocuk, kendini daha kolay bir şekilde koruyacaktır. Bunlar gelişim sürecinde doğal olarak öğretildiği taktirde, çocuk tarafından garipsenmeyecektir ; « demek ki böyle olması gerekiyor » diye düşünüp çok kolay bir şekilde uygulanacaktır.

Nilgün Eryılmaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s