Şahidin Allah Olsun


Şahidin Allah Olsun

Her insan gibi sen de ye iç. Yollarda yürü, bahçelerde dinlen. Dostlarınla muhabbet et. İnsan olarak ihtiyaç hissettiğin ne varsa yap. Bak, gör, duy, tut ve kokla. Konuş ve dinle. Oku ve yaz. Öğren ve öğret.

Bir şeyi unutma yeter ki: İzleniyorsun.

Sen yaratılmadan önce senin için yaratılmış melekler, sağında ve solunda seni izliyorlar. Nerede ne yaparsan onlar seninle beraberdirler. Seni izliyorlar. Konuştuğunu dinliyor, duyduğunu duyuyorlar. Yazdıklarını okuyorlar, okuduklarını da yazıyorlar. Sen onları göremiyorsun ama onlar senden hiç ayrılmıyorlar. Biri sağında diğeri solunda seni takip ediyor. Onları unutma. Sakın onları yok gibi kabul ederek bir iş yapma.

Kanı genç bir insan olarak elbette tebessüm edeceksin. Gülebilirsin de. Ağlamak kadar gülmek de senin hakkındır. Spor da yap. Dereceler al, birinciliklerin olsun. Dağlara tırman, denizlerde yüz. Çöllerde yürü. Koş, sıçra, kaldır ve indir. Sonra da dinlen, istirahat et. Derin uykularda rüyalar gör. Hakkındır bunlar. Bu hakları da sana, seni yaratan vermiştir. Ne annenin sütüne benzer ne babanın ekmeğine; bunlar sana seni yaratanın ihsanıdır. Hiçbir engelin yoktur bunlarda.

Bir şeyi unutma: İzleniyorsun.

Sen Unutsan da Onlar Unutmayacak

Yaptığın işleri seni yaratan Rabbin görüyor. Gördüğünü de bir gün senin önüne koyacak. Nerede ne konuştuğun, ne zaman ne yaptığın sana söylenecek. Sen unutmuş olacaksın ama seni izleyenler unutmayacaklar. Öyle bir günü unutmadan ne yapabiliyorsan yap. Kendini başıboş zannetme. Tek değilsin. Rabbinin huzurundasın. Gün ortasında da gece karanlığında da O’nun huzurundasın. O seni serbest bıraktı ama hesapsız bırakmadı. Ölçün bu olsun.

Mü’min kardeşlerin de senin şahitlerindirler. Onlarla beraber yaşıyorsun. Allah görüyor, onlar da görüyor. Yarın onlar da senin şahitlerin olacaklar. Ne yaparsan yaptığını muhakkak ‘mü’min insanın yapacağı iş’ olarak yap. Mü’min insana yaraşmayan işi yapma.

Vakti gelince evlen; eşin olsun, çocukların olsun. Evin olsun, evinin mutfağında yemekler ye. Evinin odasında yat uyu. Misafirler çağır, misafirliğe git. Komşuların olsun, dostlar edin. Oturumlar yap. Geziler tertiple. Evine mobilyalar al. Çocuklarına oyuncaklar getir. Eşinle eğlen; sen onunla o seninle eğlensin. Evinizin ortasında mini bir dünya kur. O dünyanın da hükümranı ol sen. Evinin kralı kraliçesi gibi hisset kendini. Sen kral ol, çocukların vatandaşların olsun. Maliyen olsun, adaletin olsun, her şeyin olsun hatta her şey senin olsun. Korkma çekinme.

Bir şeyi unutma: İzleniyorsun.

Sen Uyursun Onlar Uyumaz

Sen ölümlüsün ama izleyenlerin ölümlü değil. Sen yoruluyorsun onlar yorulmuyor. Sen uyursun onlar uyumaz. Sen acıkırsın onlar yemez içmezler. İltimas bilmezler, yalan söylemezler, unutmazlar. Onları iyi tanı da kendi kendini kandırmaya kalkışma. Onlardan bir şey kaçırabileceğini zannetme. Öyle zannedersen sadece başını kuma sokmuş olursun. Sen aldanırsın. Bunu unutma. Unutmamayı becerebilirsen hürsün. Gençliğinde hürsün, evinde hürsün, işinde hürsün. Konuşurken, dinlerken, yürürken, otururken, eğlenirken hürsün. Yeter ki unutma onları!

Verenin Gücü Senin Lehinedir

Temennilerin olsun. Hayallerin olsun. Beklentilerin olsun.

Yarınları planla. Dünyalar kur. Ormanlar, bahçeler, bağlar oluştur.

Zihnin pratik çalışsın. Gördüğünden ötelerini, duyduğundan daha sessizlerini, tuttuğundan daha uzağını düşün. Düşünmekten, istemekten korkma. Bıkma ve usanma. Hayallerini kendine yük olarak görme. Bugünleri geç, yarınları atla. Asırları bir sıçrayışta sil. Ötelere git, çok ötelere asıl diyarlara git. Kendini oralarda bil. Oralılardan say ismini. Hayal kutun çatlasa da sen usanma. İstemeye devam et. Verenin gücüne bakarak iste; kendi ihtiyacına sakın bakma. Verenin gücü senin lehinedir.

İsteyebilirsin. Her şeyi istemek senin hakkındır. Cennet iste. Cennette dostlar iste. Altından ırmaklar akan köşkler iste. Ne istiyorsan iste.

Şehitlik iste. Allah yolunda ölmüşlerden olmak iste.

Bir şeyi unutmadan iste bunu: İzleniyorsun.

Ne kadar şehitlik istiyorsun ne kadar ister gibi oluyorsun, o izleniyor bunu unutma.

Bunu unutmamayı becerebilirsen o zaman istemeye devam et. Sen iste, yatağında tatlı tatlı uyurken bile şehitlik seni bulur da aradığına kavuşursun. Yeter ki Allah seni görsün. Yeter ki Allah, senin doğruluğunun şahidi olsun. O, yeter.

Nureddin Yıldız
Genç Doku

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s