Kur’an’ın Öngördüğü İdeal Aile – 2


Kur’an’ın Öngördüğü İdeal Aile - 2

Temelleri ve hedefleri çok erken yaşlarda alınan kararlarla şekillenen evlilikler, her zaman olumlu ve istenen sonuçlar vermeye namzettir. Ancak gelişi güzel ve etrafındaki insanlara bakarak önemli bir beklenti olmadan gerçekleştirilen evlilikler, her zaman sorunlara ve çözümsüzlüklere namzettir. İdeal bir evlilik gerçekleştirmek için önce gerçekten istemek ve niyet etmek gerekir. Peygamberin, ameller niyetlere göredir, hadisini unutmamalıdır. Niyeti düzgün olanın amelleride düzgün olur..

İdeal aile için evlilik sonrası durum

1. Temiz Kalmaya Devam Etmek
Evlilik sonrası durumda en öncelikli konu, temiz kalmaya devam etmektir. Özü, sözü ve zihni kalbi temiz olanın hayatıda ve evliliğide temiz olacaktır. Temiz olarak evlenenlerin yuvalarıda ve yavrularıda temiz olacaktır.

Temiz kalmanın sırrı ya da hikmeti: Rahman’ın ezelde bizi yaratırken kendi ruhundan üflediği ruhumuzu, bu kirli hayatta yaşarken kirletmeden tertemiz Allah’a sunabilme çabasıdır. Bu çabanın en şerefli ve en erdemli amacıdır. Bunu başarabilen insanlar ideal insanlardır.

İyi bir ailede her şeyin iyi gitmesi için, göz ardı edilen bir konu vardır, oda helal ve temiz rızk. Eğer bir baba kazancının helal olmasına dikkat etmiyorsa, hem kendisi takvaya ulaşamayacaktır, hem de ailesini kirletecektir. O yüzden ideal aileyi kurmak isteyen kişiler mutlaka helal rızka ve yediklerine içtiklerine mutlaka dikkat etmelidirler. Şüpheli şeylerden ısrarla kaçınmalıdır. Kişinin rızık temiz olursa zihin temiz olur (anlama derinleşir), kalp temiz olur (iman güçlenir), hayat temiz olur (ameller güzelleşir).  Allah, size verdiğimiz rızıkların temiz (helâl) olanlarından yiyin diyor.

2. Kur’anileşmede Derinleşme
Evlilik öncesi başlaması gereken Kur’anileşme yani doğruluk, temiz ahlâk ve kalbileşme çabasına kişiler evlendikten sonrada hız vererek ve elele tutuşarak yoluna devam etmelidir. Çünkü kişiler bekârken birçok sosyal aktiviteye katılır. Ancak evlendikten sonra bunların, birçoğu ortadan kalkmaktadır. Kişiler artık yeni bir hayata başladıklarını, onunda kendi içinde bazı kuralları olduğunu, artık ona göre davranmak gerektiğini düşünürler. İşte şeytanda tam burada devreye girer. Kişilerin ideal bir aileyi kurmalarını engellemek için daha önce evlenmiş, hayattan hiçbir beklentisi olmayan ideal bir yuvada kurmamış insanlar ön plana çıkararak onları örnek gösterir. Kişiler bu noktada onlara değilde asrı saadete ya da onun güncel uzantısı olan hedefli ailelere yüzünü çevirirse doğruya bakmış olur.

İyi bir ailenin temelinde, güzel bir niyet ve güzel ahlak vardır. Ahlakı güzel olanlar, ahlakı güzel insanlar ortaya çıkmasına vesile olurlar. Ahlakın güzel olması içinse kişilerin doğru üzere olması gerekir.  Doğruluk ise dürüstlüğün sonucudur.

3. Hedeflere Uymada Israr
Kişi evlenmeden önce hayatı nasılsa, evlendikten sonrada çoğunlukla aynı devam eder. Yani bekârken çalışmayan, gayretli olmayan, hedefleri olmayan, gelişi güzel yaşayan insanlar evlendikten sonrada aynı kalacaklardır. O yüzden üç temel hedefimiz evlendikten sonra devam etmelidir.

a. Kişisel Modeller
Evlilik öncesi başlayan, kendini tanıma ve ıslah etme evresi daha da ciddileşerek hiçbir gevşekliğe kendini bırakmadan devam etmekledir.
Kişi artık tek başına değildir. Önemli bir hayat arkadaşı vardır yanında. Davranışlarını, düşüncelerini eşiyle mümkün olduğunca uyumlu bir hale getirmelidir.  Artık ben yok biz vardır!

b. Ailevi Hedefler
Nasıl bir aile kuracağını kişiler daha önce iyice tanımlamalı. Ancak bunda bir aşırılığa itmemelidir. Hele ideolojik, hayattan kopuk, ya da siyasi bir bakış açısıyla değil, hayatın gerçeklerini göz önünde bulundurarak, nasıl sahabi bir evlilik yapacağını iyice belirlemeliler. Her şey de olduğu gibi evlilikte de denge asıldır. Ailevi hedeflerde en büyük ideal olgun ve düzdün insanlar yetiştirmeye niyet etmiş ve bu konuda gayret gösterir olmalıdırlar.
Ailede, eşlerin birisi bir tarafa, diğeri başka bir tarafa bakan bir evlilik oluşturmamalıdırlar. Aile içinde çıkabilecek sorunlara çözüm getirirken önceden konulmuş ilkeler göz ardı edilmemelidir.  Ne çok kuralcı nede tamamen boş verici olunmamalıdır.

c. Toplumsal Hedefler
İyi niyetle kurulmuş bir aile, ileride iyi olacak, yüzü Rahmana dönük olarak yaşayacak bir toplumun temelini çekirdeğini oluşturur. O yüzden idealist bir ailenin toplumla ilgili ıslah projeleri İmanlıdır. Evlilik öncesi kendinden kendine yaşayan insanlar, evlilik sonrası da ne yazık ki pek istifini bozmamaktadır. Bu, şeytanın “artık evlendin, bundan sonra herkes gibi yaşa” sözüne aldanmış insanlardır. Hâlbuki idealist bir çift, toplumu yakından takip eder ve kendisine düşen sorumlulukla, görevini layıkıyla yerine getirir.  İdeal aile, her zaman toplumun içinde ve toplumun elinden tutarak yaşar.

4. Allah için Çocuk Edinme
Allah, belli bir hikmete binaen çocuk ikram etmediği çiftler hariç her evlenene çocuk verir. Bu çocuklar hiç terbiye edilmez ve müdahale edilmezler ise, gelişi güzel ve kirli büyür. Daha sonraki müdahaleler çoğu kez artık bir fayda vermez. Asıl olan, daha çocuk anne karnındayken, anne’nin yaptığı gibi, daha çocuğunu görmeden, öpüp koklamadan her şeyi kendisinden aldığımız Rahman’a adamaktır. Anne karnındayken Allah’a adanmış çocuklar gelecekte inşaallah, yaşadıkları toplumu inşa edecek, ıslah edecek ve yol gösterecektir. Allah’a adanmış çocukların terbiyesi ve güzelleşmesi ebeveynlere hiçbir zaman zor gelmez. Çünkü onların artık Allah mürebbisidir. Ve Allah’tan daha güzel terbiye edecek kimsede yoktur.  Unutulmamalıdır ki Allah’a adanmış bir çocuğun, hem dünyası, hem ahireti hayırlı olur.

5. Çocukların Doğru ve Sabırlı Eğitimi
İdealist bir aile için çocuk eğitimi, dünyadaki tüm işlerden daha önemlidir. Çünkü iyi yetişmiş bir çocuk, iyi yetişecek bir toplumun temel taşını oluşturur. Bunu iyi bilen idealist aileler çocuklarının eğitimine çok dikkat ederler. Son yıllarda çok yaygınlaşan çocuk eğitimi kitaplarının önemli bir kısmının, batılı insanların kendi toplumları ve kendi hayat projeleri için hazırladığını unutmaz, ihtiyatla yaklaşırlar. O yüzden bu tür kitapları ilahi bir süzgeçten geçirerek okurlar. Ve en önemlisi kendi insanın yazdığı, sağlıklı çocuk eğitimi kitaplarından önceler.

Çocuk eğitiminde anne karnı ve ilk on yaş arası çok önemlidir. Tüm bilinçaltları, gelecek yılların doğru şekillenmesi bu yıllarda başlar. İyi bir aile çocuğuna önce paylaşmasını öğretmelidir. O yüzden ilahi terbiyede infak ilk inen emirlerdendir. Paylaşmasını öğrenmiş, bencilliğini yenebilmiş bir çocuk, iyi yetişen bir çocuktur. Ayrıca bir yaşından itibaren sevgiyle ve mantıkla yapılan izahlar, biz fark etmesekte onun belleğinde derin derin izler bırakır. Şunu hiç unutmayalım ki iyi yetişmiş çocuklar, uzun ve sabırlı bir eğitimden geçmişlerdir. Çocuk eğitiminde aceleci davranmak, olumsuz durumların ortaya çıkmasına yol açacaktır. Bu durumun daha kötüsü ise, çocukları kendi haline bırakarak, sevgisiz büyümesini sağlamaktır. İleriki yaşlarda sürekli sorun çıkaran, toplumu rahatsız eden ve geçimsiz insanlar, hep çocukluğu iyi geçmemiş, sevgisiz ve eğitimsiz büyümüş çocuklardır.

Yapılan önemli bir hatayıda dile getirmeden geçmemek gerekir. Oda çocuğa aşrı sevgi yüklemesi yapıp onun hiç ağlamaması, hiç sızlamaması için her isteğini yerine getirmektir. Bu ileriki yıllarda şımarık bencil ve egosantrik insanların ortaya çıkmasına yol açacaktır, her şeyde olduğu gibi çocuk eğitiminde denge asıldır.

Çocuk eğitiminde başarılı olanlar, ailevi sorunların üstesinden gelmeyi başaranlar, toplumla ilgili söz söyleme hakkına sahip olurlar. Ailesini düzene koyamamış, çocuklarını eğitmeyi sağlıklı getirememiş insanlar, topluma çoğu kez faydalı olamazlar. Her şeye kişi kendisinden ve yakını olan ailesinden başlamalıdır.

Aile içi sorunlara ve çözüm yollarına ise önümüzdeki sayıda devam edeceğiz inşallah. Dünyadayken Allah’ın yanında olanlar, ahirette de inşallah O’nun yanında olacaklardır. Allah’a dönük olarak yaşayan ailelere selam olsun…

Abdülhamit Kahraman

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s