Mü’min Kullandığı Zamanın Kiracısıdır


Mü’min Kullandığı Zamanın Kiracısıdır

Sen, gözünü Arş’ın gölgesine dikmiş bir gençsin. Sen, kalbindeki prangaları parçalamış bir gençsin. Hürriyetini ilan etmiş, şehvetlerine ve çevresine esareti reddetmiş bir gençsin. Elbette tatil yapacaksın. Sen de sahillerde yüzeceksin. Ormanlarda kamplar yapacaksın. Kışlık elbiselerinin yerine yazlıklarını giyeceksin. Uçağa bin, trene bin, gemide seyahat et. Bisiklet kullan, araç kullan. Çimenlere uzan ve gökleri temaşa et. Bulabildiğin en büyük dürbünle ufukları tara. Bak ve görmeye çalış. Arkadaşların olsun, sev ve sevil. Gül ve güldür. Koş, atla, yüz. Şu dünyanın mubah olan her nimeti sana feda olsun. Yeter ki sen, Arş’ın gölgesine yürüyen yolundan geri kalma.

Yarın Rabbinin huzurunda durduğunda sorgulanacaksın. Ömrünün tamamından bir sorgu gelecek. Doğumundan ölümüne kadar bütün günler ve geceler sorulacak. Yıllar, aylar, haftalar ve günler sorulacak. Günlerin saatleri de incelenecek. Saatlerin dakikaları nasıl kullanıldı diye incelenecek. Dakikaları da bölecekler hesap yerinde. Saniyeler koca bir zaman dilimi gibi açılacak gözlerinin önünde. İş, aldığın verdiğin nefeslere indirilecek o gün. Ne bilmezden gelebileceksin ne de görmezden; her şey belgelenmiş olacak. Melekler senin saniyelerini hesaplamış olacaklar. Sana sadece itiraf etmek kalacak. O itiraf da geri getirilemez fırsatların hasreti ile ezecek seni.

Mü’min olmak, bu hakikati şu anda gözünün önünde gördüğün bir eşyadan daha kesin görüyor gibi inanmayı gerektiriyor. Kim yarattı ise seni, sana ömür veren kim ise hesap soran da o olacak o gün. Pişmanlık fayda vermeyecek, ağlamak gülmeyi getirmeyecek, yalvarmak yararsız olacak.

Namaz kılmamış olmak nasıl bir hata ise Allah’ın en büyük nimeti olan zamanı boşa geçirmiş olmak da öyle bir hatadır. Ağlatan ve kahreden bir hatadır zaman israf etme hatası. Ramazan gününde kasten oruç yemek ne ise sıradan bir günü boş işlerde yiyip bitirmek de öyledir. Biri oruç yemektir diğeri de ömür yemektir. Oruç yendiğinde kazası olur, keffareti olur da, çiğnenip yenen bir günün ya da bir gündeki saatlerden birinin ne kazası olur ne de keffareti. Olsa olsa nedameti olur, hasreti kalır, gözyaşı birikir çenelerinde.

Mü’min kullandığı zamanın kiracısıdır

Mü’min kendisine ait olmayanı izinsiz olarak almaz ya; ona verilmiş bulunan zaman da onun değildir aslında. O nasıl kiracı iken kendisini mal sahibi görmüyorsa zamanı yaşarken de kendisini zamanın sahibi gibi görmez. Zaman onun değildir. Kullandığı zamanın kiracısıdır. Zaman başkasınındır. Başkasının malını gasp ettiğinde ya da çaldığında hangi role takılı kalıyorsa, kendisinin zannettiği zamanı heder ederken de o rolde takılıp kalır. Zaman olduğu gibi Allah’ındır. Yıllar O’nundur. Aylar O’nundur. Haftalar, günler O’nundur. Saatler, saatlerin dakikaları, dakikaların saniyeleri O’nundur. Biz sadece O izin verdiği için kullanıyoruz zamanı. Emanetçiyiz, hesabını vereceğimiz emaneti tüketiyoruz.

Böyle iman ederiz, bu imanla yaşamayı mü’min olmak olarak biliriz.

Sen zaman cimrisi olacaksın!

İçinde bulunduğumuz çağ, insanların zaman bolluğu içinde olduklarını zannettikleri bir zaman olabilir. İsraf ettikleri zamanı kendi haklarını kullanma kılıfı ile kılıflandırmış olabilirler. Kimsenin kimseye ‘ne ettin onca dakikaları?’ demeye hakkı olmayabilir. Hatta israf etmek en tabii hak gibi de görülebilir. Varsın insanlar böyle görsün, böyle düşünsünler. Varsın en ucuz şey vakit olsun. Varsın insanlar, geçirdikleri zamanın geri gelmeyeceğini unutmuş olsunlar. Arş’ın gölgesine yürüyen, yüreği hür bir genç isen, sen zaman cimrisi olacaksın.

Bir dakika, bir kere ‘Allah En Büyüktür!’ diye fezada inleyecek bir tesbihi haykırmaya yetmez mi? Bu haykırış da seni Arş’ın gölgesine doğru yürütmez mi? O zaman senin bir dakikan Arş kadar değerlidir. Bir günün seni Arş’a kadar yükseltebilir. Aynı gün senin en derin sefaletlere düşme nedenin de olabilir. Bir gün asla az değildir, ucuz hiç değildir.

Dünyayı hayatın aslı ve esası zannedenler yaşadıkları zamanı yaza kışa göre bölebilirler…

Nureddin Yıldız
Genç Doku dergisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s