Utanmak fıtrattandır!


Utanmak fıtrattandır!

Esselamü akeyküm dostlar !

Hayatın türlü telaşları yine beni yazı yazmaktan mahrum ediyor. Oysa ki ne kadar istiyorum birşeyleri sizinle paylaşmayı, kaleme dökmeyi. Bunu yapmak aslında bir olay üzerinde odaklanmama, tefekkür etmeme ve farklı ufuklar keşfetmeme sebebiyet veriyor elhamdülillah. Belki de, her akşam hepimiz tarafından yapılması gereken bir egzersiz.

Beni düşünmeye sevk eden bir durumu birkaç gün önce yaşadım. Belediyede bir işimiz vardı. Sıra beklerken, yanımızdaki bey kızıma bakıp gülümsüyordu. Kızım gülümseyip, başını öne eğdi ve yüzünün bir kısmını eliyle kapattı. Öyle utandı ki, daha da tatlı görünüyordu. Kızım yirmi aylık, yani bebek denilebilecek yaşta. Fakat kadınlara göstermediği bir tavrı, erkeklere karşı sergileyip utanıyor. Rabbim bizleri o denli kusursuz yaratmış ki, minik kalplere utanma duygusu vermiş! Elhamdülillah! Minicik bir çocuk, kendisine bakan erkeğin bakışlarından sıyrılmak üzere başını önüne eğiyor. Allahuekber! Mülk süresini hatırlamamak elde değil!

3. … Rahmân olan Allah’ın yaratışında hiçbir uygunsuzluk göremezsin. Gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görebiliyor musun? 4. Sonra gözünü tekrar tekrar çevir bak; göz (aradığı bozukluğu bulmaktan) âciz ve bitkin hâlde sana dönecektir.

Hani “kişisel gelişim” bu ara moda oldu ya, gelişmenize vesile olacak bir tekniktir yaşadıklarınızı akıl süzgecinden geçirmek. Bazen hata yaptığınızı anlayıp tekrarlamamaya özen gösterirsiniz, bazen şükrünüzü artırırsınız, bazen sizi üzen şeyleri daha iyi anlarsanız; kısacası, kendinizi tanıyıp daha iyiye yönelirsiniz.

Nilgün Eryılmaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s