Evliliği Zorlaştırmayalım!


Evliliği Zorlaştırmayalım

Esselamü aleyküm kardeşlerim!

Etrafımıza bir göz atmamız, gençlerimizin ne denli zina bataklığıyla iç içe olduklarını anlamak için yetiyor. Herkes el el’e, kol kol’a geziyor, bir rahatlık almış başını gidiyor. Çoğu kez aileler haberdar olmasına rağmen, bu durumun önüne geçil/e/miyor. Bu zamanda evlilikler bu yolla yapılırmış, tanışmadan ve sevmeden kimse evlenmezmiş! “Hadi ordan!” diye haykırasım var! Müslüman ne zamandan beri zaman’a ayak uyduruyor?!

Çocuklarımızı evlilikle korkutmayalım!

Çocuklarımız artık evlilikten korkar oldular. Bunun asıl sorumlusu ise ebeveynler. Erkekler ve kadınlar ulu orta eşlerinden şikayet etmekle, evliliğin ne denli zorlu bir süreç olduğunu ta çocukluktan itibaren bilinç altına yerleştiriyorlar. “Ben çektim, sen çekme”, “kendini asla ezdirme” gibi cümleler önyargılı yaklaşımları kaçınılmaz kılıyor. Bunun yanı sıra, evliliğin güzellikleri dile getirilmediği için, yok sayılıyorlar.

Evliliğin fıtrî bir ihtiyaç olduğu hepimizce bilinen bir gerçektir. Evlenmeyen genç için zinanın kapıları ardına kadar açılır. Evliliğe dair korkular besleyen bir genç yetiştirmek yerine, hayırlı bir eş adayı yetiştirelim. Bu şekilde sorunları körüklemek yerine, çözüm yolunu tutmuş oluruz. Meydanı şeytan’a bırakmayalım!

Evlenmek için çok erken!

Çoğu kez ilim tahsili sebebiyle evlilikler ertelenir oldular. Oysa ki evlenmek isteyen genç için, ilim tahsili evliliği ertelemek için makbul bir sebep değildir. Tahsil tamamlansa, iş bulmak veya iş kurmak sıraya girecektir. Sonrasında ev, araba alınacaktır. Vesaire! Evlilik asla bir ayak bağı değildir. Pekâlâ evli iken de az önce sıraladığımız işler gerçekleşir. Hatta eğer bu ilim üniversiteden alınacaksa, evlilik daha da acil bir hâl alıyor. Kız-erkek ilişkilerinin hızla zina yoluna girdiği bir ortamda, evlilik bir kalkan oluşturacaktır.

Evlilik, hayatın doğal akışı içerisinde gerçekleşen bir süreçtir. Bu süreci farklı sebeplerden dolayı yokuşa sürmenin anlamı yoktur. İffetsizliğin giderek arttığı ve normalleştiği bir çağda, Müslüman’ın evliliği geciktirmek gibi bir lüksü yoktur! Gözlerin, kalplerin korunamadığı bir ortamda, evlilikten uzak durmak da neyin nesidir?!

Maddiyatı bahane etmeyelim!

Unutmayın, hiçbir şeyin evliliğe engel olmadığı gibi, evlilik hiçbir şey’e engel değildir! Kapitalist mantığının şekillendirdiği zihinlerimiz, artık maddî imkânları öne sürerek bizleri evlilikten uzun bir süre soğutmayı başarmış.

Sorumluluk gerektiren bir müessese olan evlilik, gençlerimiz tarafından bir huzur kaynağı olarak da görülmelidir. Nitekim Allah’ın istediği şartlarda olduğunda öyledir!

Mütevazi bir şekilde ev düzmek isteyen, iki-üç ay gibi kısa bir sürede bunun için gerekli miktarı denkleştirebilir. İsraf’a, gösterişe ne gerek var? Allah’ın rızasına uygun bir evliliğe adım atanlara Allah bereketini yağdırmaz mı? Önceliklerimizi bilip eşyalarımızı zamanla tamamlayalım. Tersini yaptığımız taktirde, zina çukurunun etrafında sürekli düşme riskiyle iç içe bir yolda ilerleriz…

Evliliğe giden yoldaki dikenleri imkanlarımız dahilinde kaldıralım. Zorlaştırmak yerine, her daim kolaylaştıralım.

Artık, gençlerimizin fıtratına zulmetmeyelim!

Nilgün Eryılmaz

Reklamlar

Evliliği Zorlaştırmayalım!” üzerine 2 yorum

  1. selamun aleykum, blogunuza girer girmez cok hosuma gitti vede tam benim dusuncemi dile getirdigini gorunce baya bir sevindim ,ALLAH razi olsun sizden bu devrin buyuk meselesi olarak bizler anne olarak evliligi genclerime daha iyi tanitip onlara onder olma yolunu aramaliyiz devrin flort adi altinda zina tesviklerinden sakindirmaliyiz genclerimizi bu mesele ummeti muhammedin basinin borcudur , vesselem ALLAH yar ve yardimcimiz olsun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s