Vaktinizi Bereketlendirin!


Vaktinizi Bereketlendirin!

Esselamü aleyküm dostlar !

Sürekli zamanın bereketsizliğinden şikayet ederiz. Sahi, günler daha uzun olsaydı, o vakti nasıl değerlendirirdik? Durumun pek de farklı olmayacağını zannediyorum. Sanki hiç ölmeyecek gibi, zamanı öyle gelişi güzel yaşıyoruz ki!

Eğer zamanımızı bereketlendirmek niyetindeysek, hayatımıza bir çeki düzen vermek zorundayız. Aksi taktirde, ömrümüzün uzaması dahi bize fayda sağlamayacaktır. Yapacağımız her iş için bir zaman dilimi belirlemeliyiz. Bunun için ise öncelikli olan işlerimizi listelemek ve bunları sıraya koymak olacaktır. Tabi bu planlama esnasında, her işi yapamayacağımızı ve beklenmedik olayların ortaya çıkabileceğini göz önünde bulundurmalıyız. İşleri ehemmiyetlerine göre sıralamazsak önemsiz işlere ayırdığımız zaman önemli olanları ertelemeyi kaçınılmaz kılacaktır.

Planlamadığınız önemli bir iş ortaya çıkarsa, onu hemen yapın. Ayrıca başladığınız işi mümkün mertebe bir kerede tamamlayın. Bunun yanı sıra, gün içinde en verimli olduğunuz zamanı belirleyin. O zaman diliminde, dikkat ve enerji gerektirecek işleri gerçekleştirin.

Planladığınız önemli işlerinizi başkaları için ertelemeyin. “Hayır” demesini bilin. Eğer bir zaman dilimini tefsir dersi için ayırmışsanız, o anda misafir ağırlamak için müsait değilsinizdir. Misafirlerinizi daha uygun bir zamanda davet etmeniz, hem onlarla daha iyi bir şekilde ilgilenmenize hem de dersinizden mahrum kalmamanıza vesile olacaktır. Böylece zamanınızı her daim kaliteli geçirmiş olursunuz.

Eğer belli bir konuda okuma yapacaksanız, dikkatinizi dağıtacak malzemeleri uzaklaştırmanız gerekir. Telefon, bilgisayar ve televizyon gibi âletler, vakit israfına yol açan en mühim kaynaklardır. Önemli işleri ertelemenizi ve “acil” işlere yönelmenizi isterler. Öyle ya, televizyondaki programı, telefonunuzdaki mesajı, beğendiğiniz blogdaki tarifi kaçırmamanız gerekir. Peki, önemli işlerinizi kim gerçekleştirecek?

Namazlarımız vaktimizi yöneten doğal bir yardımcıdır. “Öğlen namazından önce bu işi gerçekleştiririm”, “yatsı namazından önce şu işi yetiştirmem gerekir” gibi düşünceler, zamanı planlama konusunda şüphesiz kolaylaştırıcı konumdadır.

Bir hafta 168 saatten oluşur. Zamanı planlamak, işleri vaktinde bitirip geriye vakit kalmasını sağlayacaktır. Haftalık planlar yapmanız bu saatleri dolu dolu geçirmenize vesile olacaktır. Hatta dinlenme vakitlerinizi çoğaltacaktır.

Giden zamanın geri gelmeyeceğini, zamanın yenilenmeyen bir kaynak olduğunu göz önünde bulundurarak, onu israf etmememiz gerekir. Ömür zannetiğimiz kadar uzun değildir. Bu gerçeği en iyi büyüklerimizden öğreniriz, hayatın nasıl geçtiğini bilemeden o yaşa gelmişler…

Unutmayın, hayat bir şeyleri ertelemek için çok kısa!

Sonra o gün, size verilmiş olan her nimetten sorguya çekileceksiniz.
(Tekâsur sûresi, 8. âyet)

Nilgün Eryılmaz

Reklamlar

Vaktinizi Bereketlendirin!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s