Sihirli Kutu!


Sihirli Kutu!

Esselamü aleyküm dostlar !

Evinideki baş köşe misafirini sorsam, ne gibi bir cevap verirsiniz?

Sahi, sizin evde televizyon bulunur mu?

Peki, hayatınızdaki yeri nedir?

Mobilyaların yönünü eğer televizyon belirliyorsa, hayatınızın akışını televiyon programları belirliyorsa bu, sihirli kutunun hayatınızı çoktan biçimlendirmeye başladığı anlamına gelmektedir.

Ta evlerimize kadar giren ve küçük bir kutuya hapsolan bu insanlar, nasıl oluyor da bizleri bu denli etkiliyorlar? Önceleri kabul edilmeyen hayatlar, zamanla neden kendi hayatımızın bir parçası olacak kadar içselleştiriliyor?

Yeşilçam filmlerini hatırlar mısınız? Hani şu iffetsizliği savunan, İslam düşmanlığını yayan masum filmler. Klişe tiplemelerle İslam’a karşı negatif tavırların çoğalmasına sebep olan bu filmleri bir zamanlar ailecek izlerdik. O filmlerde müslümanlar her daim cahil, kötü karakterli ve namus düşmanı olarak bilinçlere yerleştirildi. Belki de şimdiki dizilerin alt yapısı hazırlanıyordu… Seviyeli insanlar ise okumuş, görgülü ve İslam ile uzaktan yakından ilgisi olmayan insanlardı.

Bugün, toplumun büyük çoğunluğunun düzenli bir şekilde izlediği diziler Yeşilçam filmlerinin bir uzantısı konumundadır. İslam’la sadece uzaktan ilgisi olan dizi kahramanları, batılı bir hayat tarzını benimsemekteler. Edepsizlik, iffetsizlik hat safhada! Evlilik dışı birliktelikler olabildiğince şirin gösterilip savunuluyor ve özgürlük olarak lanse ediliyor. Bütün bunlar ise çocuklarımızın ve gençlerimizin psikolojilerini etkiliyor.

Farz edelim ki izlediğiniz programı itina ile seçtiniz. Oldukça faydalı ve içereğinde ahlâksızlık içermeyen bir program izliyorsunuz. Reklam arasında yine sobelendiniz! Pornografi ile hiçbir farkı bulunmayan sahnelere maruz kalıyorsunuz. Kadınlar çıplak, erkeklerle içli dışlılar… gözleriniz, kulaklarınız, kalpleriniz, bütün uzuvlarınız izlediğiniz manzara karşısında kirleniyorlar.

Televizyon bulunan evde yukarıda saydıklarımızın hepsi küçük bir kutuda izleniyor. Evde bulunan körpe beyinler ise doğruyu yanlışı bu kutudan öğreniyorlar. Güzeli çirkini, giyim kuşamı, ne yememiz gerektiğini, nasıl konuşmamız gerektiğini, sevilecek insanı, yerilecek insanı, … ve aklımıza gelebileceği başka şeyleri televizyon bize empoze ediyor. Peki zaman israfına ne demeli? O halde, diktatör değil de nedir bu televizyon?

Büyülenmişcesine gerçek olarak kabul ettiğimiz bu “din”, neyin nesidir? Kimdir bizlere bunları yaptıran? Nedir bizi belli bir kalıba sokmaya zorlayan? Nasıl oldu da televizyonsuz bir ev’i tasarlayamaz olduk?

Cevabı çok basit; sindire sindire. Kalp ve göz gördüklerine zamanla alıştılar. Önceleri buğz ederek izlenilenler, sonralarda bizler için doğal kabul edildi. Değer yargılarımız televizyonun istediği biçimde sabırla şekillendi. İlmek ilmek dokunan bir proje sözkonusu. Ve, büyük bir sabır sonucu; televizyon basit insan yetiştirme aracı hâline geldi!

Özellikle 0-3 yaşları arasındaki çocukların beyin gelişimleri açısından televizyon zararlıdır; zihni tembelleştirmekten başka işe yaramamaktadır. Madem ki öyle, çocuklarımızı bu sihirli kutudan uzak tutalım. Onunla tanışmasın, ilgisini çekmesin, olmazsa olmazlar listesinde yerini almasın.

Saydığımız bütün bu nedenlerden dolayı televizyon cezalı hükmünde. Bu lanetli kutunun evimizde yeri yoktur, olmayacaktır da…

Ya siz, hâlâ harekete geçmeyecek misiniz?

Nilgün Eryılmaz

Reklamlar

Sihirli Kutu!” üzerine 2 yorum

  1. Hangi evde televizyon yoktur ki? Yada oturma grubu televizyona gor ekonumlandirilmamistir, biz cocuklari bile tv karsisina oturtu yemek yediriyoruz, oyaliyoruz.

    1. Ki, çocuklar degisken ve rengarenk seyleri severler. Yani fitratlari televizyonu kabul etmeye müsait. Hal böyle olunca, televizyonu çocuk bakicisi olarak kullanmak birçok ebeveynin kolayina geliyor… Bir de zararlarinin farkina varip, hiç yaklasmasak…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s