Un Helvası


Un Helvasi

Esselamü aleyküm dostlar!

Güzelliğin göreceli olduğu konusunda bir kanı söz konusu. Peki, insanın kendini beğenmesinde, Rabbinin ona bahşettiği yüzü güzel bulmasında nelerin etkisi vardır?

Şüphesiz bu konuda çevre büyük bir rol oynamaktadır. Başkasının bizi nasıl gördüğü, çevremizin bize yansıttığı imaj oldukça önem arz ediyor. Öncelikle ebeveynler ve aile, sonrasında arkadaşlar ve daha sonra ise hayat arkadaşının bize karşı takındığı tutum kendimizi beğenmemiz açısından etkin olmaktadır.

Biraz kilolu bir kızın, çocukluğunda ailesi tarafından sürekli “Bu şekilde yemeye devam edersen, obez olacaksın.”, “Az ye, yakında iki çenen olacak.”, “Kocaman karnın var.” gibi tepkiler alması, ciddi bir özgüven sorununa yol açacaktır. Aynı vücut yapısına sahip bir kıza, ailesinin “MaşaAllah, kızım ne kadar da güzel, al yanakları ne kadar da yüzünü güzelleştiriyor.” demesi sağlam bir temel üzerine kurulmuş bir özgüven’in oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Farkında olarak veya olmayarak, etrafımızdaki insanlara yönelik eleştirilerimiz onların hayatını olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun farkına varıp, facialara sebebiyet vermemeliyiz. Öyle ya, olumsuz yönde eleştirilmiş bir genç kız, evlendiğinde eşine karşı kendini ezik hissedecektir. Belki de kendini beğenilmeye layık görmeyip, içine kapanacaktır. En ufak olaylar, kıskançlıklara yol açacaktır. Ve, istenmese de, zamanla ilişkileri törpülenecektir.

***

Ailenin özgüven üzerine olan etkisini fark ederek kızıma olabildiğince güzel sözler söyleyip, yapabildiklerini vurgulayıp iltifat ediyorum. Ne kadar güzel, ne kadar saliha, ne kadar zekî olduğunu tekrarlıyorum. Henüz tam anlamıyla bunun farkına varmayabilir. Ama olumlu sözler söylediğimi bilip beni onaylar gibi kafa sallıyor, gülümsüyor. Bu yüzden, elimden geldiğince ve şımartmadan, özel olduğunu hissettirmeye özen göstereceğim.

Herşey’in sunî değerleri şişirmeye yönelik olduğu bir ortamda, bir insanın kendine güvenerek sağlam adımlar atmasına vesile olmamız gerekiyor. Hatta Müslümanların buna daha çok ihtiyaçları var. “Ben değerliyim, ben bunu yapabilirim, Allah benimle” düsturuyla adım atabilmeli Müslüman…

***

Helvamızın tarifi şöyle…

Malzemeler
• ½ su bardağı yağ
• 1 su bardağı şeker
• 2 su bardağı un
• 3 su bardağı süt

Yapılışı
• Sütümüzü ve şekerimizi bir tencereye alıp kaynatıyoruz.
• Teflon bir tavada, unumuzu yağımızla karıştırıyoruz. Un pembeleşene dek orta ateşte kavuruyoruz.
• Un pembeleştiğinde, sütümüzü üzerine ekleyip sürekli karıştırıyoruz. Bu aşamada helvanın topaklanmamasına özen gösteriyoruz.
• Dilediğimiz gibi şekil verip soğuduğunda servis ediyoruz.

Âfiyet olsun !

Not: Ben helvaya bir dondurma kaşığı ile şekil verdim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s