Tesettürün Psikolojisi


tesettürün psikolojisi

Tesettürün psikolojisini değerlendirirken öncelikle hanımların açık saçık giyinmelerinin erkeği nasıl etkilediğinden bahsetmek gerekir:

Çeşitli araştırmalarda erkeklerin ömürlerinin bir yılını alacak süre boyunca kadınları dikizledikleri ortaya çıktı. Bir erkek bir günün 43 dakikasını 10 ayrı kadına bakmakla geçiriyormuş. Araştırmalarda kadınlara bakıldığında ilk akla cinsellik geliyormuş. Erkekler bir bütün olarak görülürken, kadınlarda vücutlarının cinselliği ön plana çıkaran göğüs, kalça ve bacaklar gibi kısımları dikkati çekiyormuş.

Bu yüzden kadınlarda teşhircilik duygusu ağır basarsa vücutlarını sergileyecek kıyafetleri tercih edecekledir. İşte gerçek anlamda tesettüre riayet eden hanımlar kendilerini cinsel obje olarak görülmesinin önüne geçmiş olacaklardır. Tabii ki cinselliği ön plana çıkaran giyim tarzından uzak durdukları takdirde. Böylelikle aile ve toplum hayatında birçok problem ve sıkıntıdan da uzak durmuş olacaklar, tesettüre girmekle karşısındakine “ben cinsel meta değil insanım” mesajı vermiş olacaklardır. Titus Burchardt’ın sözleriyle; “Vücudu örtmek onu inkâr etmek değil, fakat onu altın gibi, kalabalıkların gözünden gizlenen şeylerin alanına çekmektir.” Yani tesettür güzelin yansıması ve bir ziynet içerdiğinin imasıdır.

Yine örtünme, kendisindeki güzelliğin dahi “kendisinden kaynaklanmadığını”; ona emanet edildiğini kabul etmektir. Kısacası tesettürün çok daha evrensel ve ilahi boyutları olduğunu itiraftır.

Tesettürün bir başka yönü ise İslâm’ın bir belirtisi, hattâ sembolü olarak algılanmasıdır. Bir büyüğümüz, “bir yörenin İslâm mülkü olduğu öncelikle camilerin cemaatinden ve kadınların örtüsünden anlaşılır” demişti. Bu yüzden örtünen bir hanım Müslüman olduğunu ilân ediyor demektir. Tesettürün altında sakınma psikolojisi ve edep hisseder, davranış ve tavırlarını buna göre ayarlar. Kulluğunu yaşama sevinci içinde olur. Örtüsü içinde huzur ve sükûnet içerisinde, haramdan korunmuş olarak yaşar. Kapanmanın onun namusunu ve haysiyetini koruduğu düşüncesindedir.

Yine kapanan, erkeklerden ayrı bir cinsiyete sahip olduklarını ve kadınlığından memnuniyetini ilân ediyor demektir.

Eşinden ayrılan bir hanım hastamız erkeklerin ve toplumun bakış açısından bunalıma girmiş, alkole başlamıştı. Problemi tedavilere rağmen yenemeyince tesettüre girdi. “İlginçtir” dedi ve “Kapanınca alkolden uzaklaştım. Erkeklerden de korunuyorum. O kadar rahatladım ki.” diye ekledi. Tesettür kendisine saygısını ve güvenini artırmıştı.

Örtünmenin topluma hâkim olduğu kültürlerde cinselliğin evlilik yolu ile tabiî ve ahlâkî çözümüne doğru kaçınılmaz bir yöneliş olacak, herkes güvenli ve itibarlı çözümün evlilikte olduğu bilinci ağırlık kazanacaktır. Kısacası tesettür toplumu aşırılıklardan ve sapmalardan koruyacaktır. Özellikle gençler cinsellik peşinde vakit harcamak yerine eğitimleri için vazgeçilmez olan bu çağlarda yetenek, beceri ve bilgi kazanmaya yöneleceklerdir. Geçici ve yıpratıcı ilişkilere değil sağlıklı aileler kurma fikrine kayacaklardır.

Tesettürle ilgili bir iddia ise kadınların açık giyinmeye istekli oldukları tarzındadır. İşte Allah rızası için kapanan kadın nefsanî arzuların değil, ulvi ve ilahi his ve motivasyonla örtünmenin manevi hazzını ve karşı cinsi kışkırtıcı olmayışın mutluluğunu yaşar. Çünkü açıklıkta ilkel ve kaba bir çekicilik vardır.

Kısacası örtünmek huzur ve rahatlıktır.

Prof. Dr. Sefa Saygılı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s