Eşiniz Facebook’ta Ne Yapıyor?


Facebook Privacy

Sosyal paylaşım ağları hayatımıza girdi gireli biz biz olmaktan çıktık, başka biri olduk sanki.

Kadınlar, erkekler, işi olan olmayan, ihtiyaç duyan duymayan herkes Facebook’da hesap sahibi olmuş. Neler duyduk şu meretle ilgili. Karısını, kocasını aldatanlar. Sevgili buldum diye kızıyla buluşanlar. Karısıyla başka biriyle yazıştığını sanarak yazışanlar, fotoğrafı çalınıp kötüye kullanılanlar… Nice yuvalar facebook yüzünden yıkıldı. Yaptıkları ortaya çıkınca kaç kişi intihar etti.

Ben bu feysbuk denen örümcek ağına alışamadım bir türlü. Tanıdıkların, arkadaşların sayfalarında şenlik var. Yazışmalar, ordan burdan paylaşmalar…

Kocanız feysbuk’ta ne yapıyor?

Geçen gün eski radikal zamanlarını çok iyi bildiğimiz bir beyin facebook sayfasına tevafuken rastladık. Bu eski mücahid neler paylaşmış, Ümmet-i Muhammed’e ne gibi tavsiyelerde bulunmuş, tebliğ görevini acaba artık feysbuktan mı yürütüyormuş diye sayfasını aşağı doğru inmeye başladım.(Meraklı olan benim, eşimin suçu yok :))

İlk olarak bir video görüyoruz zat-ı muhteremin sayfasında. Sırtı sonuna kadar açık bir kadın, bir adamın kollarında tango yapıyor. “Ayyy!!” dedim “Galiba virüs atmışlar adamın sayfasına”. Ya da başkası duvarında paylaşmış da haberi mi olmamış? Aman bir telaş ettim sormayın. Adama mesaj mı yazsak, nasıl haberdar etsek?

Neyse biraz daha inelim aşağılara sonra irtibata geçeriz derken, bir baktım başka bir video. “Hadise’nin 18 yaşındaki hali”. Birde başlık atmış “Gözlerinize inanamıyacaksınız” diye! Hani biz Hadise’nin hangi yaşta nasıl olduğunu özümsemiş insanlar olarak, bir yanılgıya düşüp “18 lik” halini gözden kaçırmışız. Şaşkınlığımız bu yüzden olacak!!!

Ben hakikaten gözlerime inanamadım! Sormayın halimi. Hadi diyelim ki bu da virüs. Ya aralarda hiç mi bir âyet, bir hadis veya islami bir paylaşım olmaz. Paylaşımları bir kaç sayfa boyu inceleyince yanıldığımı ve paylaşımları eskinin hızlı mücahidi, şimdinin entel abisinin yaptığını anladım.

Şarkılar, türküler, aşk mısraları, romantik sözler, komik paylaşımlar, “karınızdan nasıl kurtulursuz?” videoları, “manyak bir şey”ler, “ha ha ha” lar…

Ne oluyoruz diye irkildim. Gerçek mi bunlar? Bir zamanlar güzelliğini önemsemeyip, çarşaflı bir kızı eş diye beğenen bu adam ne oldu da bu kadar keskin bir dönüş yapabildi? Çocukları geldi aklıma. Hanımı bunları biliyor muydu acaba? Kocası feys’de ne yapıyor, hangi aşk şarkılarını paylaşıp, hülyalara dalıyor haberi var mıydı?

İnsan, eli para görüp parlayınca, ille de dünyaya dört kolla sarılmak, nefse ram olmak zorunda mı?

Ahireti ötelemek, zengin olmanın izdüşümü müydü?

Facebook mümin erkeklerin özgür dünyaları mıydı?

Boşanmaya veya ikinci eş almaya hatta metres tutmaya cesaret edemeyenlerin tatmin yolu muydu Feysbuk!!!

Kadınlar da çıldırmış!

Bazı hanımların feysbukları da erkeklerinkinden hiç farklı değil. Bir resim veya video için onlarca yorum yapılmış. Öyle işe yarar yorumlar sanmayın. Çoğu: “kih kih”, “he hee”, “aman çok umurumda”, “sen kim oluyosun?”, “öptüm cicim” tarzı absürt, ipe sapa gelmez yorumlar. Bunları evli, çoluk çocuk sahibi hanımlar yapıyor. Tamam bir ilim öğretmek veya yaymak için orayı kullansa yine anlıyacağım. O kadar ahlaksız klipler, dizi fragmanları paylaşılıyor ki, bunu kendisinden başka gören yok mu? Kocası görüyor mu veya görünce nasıl karşılıyor? diye sorası geliyor insanın.

Yalnızlaşıyoruz!

Cılkı çıkmış bir dünya! İçi boş hayatlar. Toplum vur patlasın, çal oynasın havalarında. Kimse kimsenin umurunda değil. Diğer gamlılık yerlerde sürünüyor. Zerafet, hassasiyet çoktan ölmüş. Eşler birbirlerinden , ebeveynler çocuklarından habersiz.

Eşini beğenmeyenler, kafa dengi arkadaş bulamayanlar, kaynanasına kızanlar, olduğundan farklı görünmek isteyenler, kalabalıklar içinde yalnız olanlar ve daha birçokları bu zehirli ağlara takılıyor. Birçok erkek ve kadın fiili olarak olmasa da hayali olarak eşini aldatıyor.

Bu renkli ve sinsi canavar çoook değerleri, bizden alıp götürüyor…

Cahide Sultan
Cahidejibek.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s