İslam İhtimalleri Hesaba Katar


Islam ihtimalleri de hesaba katar

Matematikte ihtimaller hesabı vardır bilirsiniz. Olasılık da deniyordu hani. İnkarcılık yolunda yürümeye devam eden bazı darwinist, realist ve seküler kafalar bugün bile hâlâ bu dalı kabullenmekte zorluk çekiyorlar…

Hayatımız yüzde elli ihtimaller üzerine kuruludur oysa. Hiç bir konuda garantimiz yoktur. Evden çıktığımızda tekrar geri dönebileceğimize, verdiğimiz nefesi alabileceğimize asla garanti veremeyiz. Bir deprem, yangın, sel sonrası evimiz yerinde durabilir mi, bir kaza sonucunda arabamız hasarsız kalabilir mi bilemeyiz. Bu yüzden yaygın olarak sigorta şirketlerine başvururuz. Parasını, altınını, sağlığını hatta sesini bile sigortalatır bazı insanlar. Çünkü sahip olunan her şeyin bir gün elden gitme, zarar görme ihtimali vardır…

Bir ihtimal hırsız gelir belki diye veya farklı kötülüklere maruz kalmamak için her gece kapıyı kilitler yatarız. İhtimaldir lazım olur diye çantada bir yara bandı, bir mendil bulundururuz. Çocuğun elini kesme ihtimaline karşı kesici malzemeleri yüksekçe yerlere kaldırırız. Bunlar günlük hayatımızda pratiğe dökülmüş ihtimal hesaplarıdır…

Biz aciz ve ölümlü insanların ihtimalleri hesaba kattığı gibi İslam da ihtimalleri hesaba katmıştır. Hem de bizim kattığınızdan çok çok fazla ve sadece bizim için. İnsan kendini ve sevdiklerini olası tehlikelerden korumak için ihtimalleri hesaba katıp kendince hep tedbir alır. Bu, Rabbimizin insana kendisini olası tehlikelerden koruyabilmesi için verdiği fıtri bir duygudur. İnançsız insanlar buna içgüdü der. Çok merhametli olan yüce yaratıcımız da kullarını tehlikeli kulvarlarda dolaşma ihtimaline karşı korumak için onlara uyarılarda bulunmuş, oralara çıkma ihtimali bulunan yollardan da kullarını sakındırmıştır.

Örneğin Rabbimiz zinayı yasakladığı gibi, zinaya götürecek yollardan da uzak durmamız için bizleri uyarmıştır:

“Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur.” (İsra, 17/32) buyurmuştur. Çünkü zina ateştir, ateşe yaklaşmak beraberinde ateşte yanmak ihtimalini de getirir. Efendimiz, Hz. Ali’ye, “Ya Ali! (Harama karşı) bakışa bakış ekleme. Birincisi senin için (vebal yoktur; ama) ikincisi aleyhinedir.” (Tirmizi, Edeb 28) buyurmuştur. Bu karşı cins için geçerlidir. Gayri ihtiyari bakmanın ardından gelen bakışlar, zihinde bir merak, gönülde bir kayma oluşturabilir. Yine bir kadının kocasının erkek kardeşiyle yalnız kalmasını Efendimiz (s.a.v) “ölümdür” diye nitelendirmiştir.

Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem bize zinanın çok çeşitleri bulunan bir fiil olduğunu da haber vermiştir. “Hiç şüphe yok ki, Allah, âdemoğlunun zinadan nasibini yazmıştır. Buna erişecektir. Gözlerin zinası bakmak, kulakların zinası dinlemek, dilin zinası konuşmak, elin zinası tutmak, ayağın zinası da yürümektir. Kalp ise heves eder, temenni eder. Tenasül uzvu bunu tasdik eder veya yalanlar.” (bk. Buharî, Kader 9, İstizan 12; Müslim, Kader 20, 21; Ebû Dâvûd, Nikâh 43)

Hadisde zinaya götüren yolların ne kadar çok çesitlilik arzettiğini görüyoruz. Ayni zamanda gerçek zina fiiline götüren yolların da zina olarak adlandırıldığını görüyoruz. Buradan da anlıyoruz ki sonucu haram ile bitme ihtimali olan her fiilin, harama götürme ihtimali bulunan tüm yolları da haramdır.

Yabancı bir kadın ve erkeğin tokalaşması, bakışması, yalnız kalması, duygusal konuşmalar yapması, kadının sesini incelterek konuşması, alımlı ve tesettürsüz oluşu zinaya bulaşma ihtimalini ortaya çıkaran sebeplerdendir.

Aynı iş yerinde yalnız kalıp birbirlerine karşı cinsi duygular besleyen insanlar azımsanmıyacak kadar çok. Ensestlik diye bir kavram var malumunuz. Aile içinde bile sapıklıkların arttığı bir zamandayız. Tv’lerdeki dizi ve filmlerin bazılarında, ensest ilişkiler ön plana çıkarılıyor. Bu yüzdendir ki çağlar üstü olan İslam’ın peygamberi 7 yaşına gelen erkek ve kız çocuklarının yataklarının hatta odalarının ayrılmasını emretmiştir.

“Onlar aile dostumuz, ayrı oturamayız.” “Ne olacak canım amca oğlu kardeş gibidir, komşunun kızıyla kardeş gibi beraber büyüdüler” deyip araya hiçbir mesafe koymayanlar, bu çok yakın bildikleriyle evlatlarının veya eşlerinin hiç beklemedikleri beraberliklerine anlam veremezler.

TVde çıkan bir hocayı kadının biri arıyor ve zina itirafında bulunuyor. Kadın evli ve üç çocuklu. “Nasıl oldu bilmiyorum, bir boşluğa düştüm” diyor. Bu boşluk hangi arada oluşuyor peki? Asla kınamak adına sorgulamıyorum, sadece sebep sonuç ilişkilerine vurgu yapmak istiyorum. Bu tür olaylar tahmin edemeyeceğiniz kadar yaygın.

Yabancı bir erkekle başbaşa kalınmasını, bir kadının yabancı bir erkeğin, hatta kaynın bile elinin tutulmasını yasaklıyor İslam. Bunu yobazlık olarak nitelendirenler, incelik nedir bilmeyenler asıl yobaz olanlardır!

Bugün iş yerlerinde, gece nöbetlerinde, görev icabı! nice kadın ve erkek başbaşa kalıyor. Çoğu kadın eve gelen tamirci, tüpçü, sucu gibi yabancı erkeklerle yalnız kalmakta bir beis görmüyor. Şeytan ayrıntılarda gizlidir. Bu yüzden İslam ihtimalleri hesaba katar. Önemsemediğimiz küçük ayrıntılar, bizi telafisi mümkün olmayan yanlışlara sürükleyebilir.

Ve unutmayalım, şeytan en çok Müminlerle uğraşır. İslam’a inanmamış veya İslam’ın emirlerini bilerek yerine getirmemiş insanlar zaten benliğini şeytana satmış insanlardır. Onların ayrıca şeytana ihtiyacı yoktur. Fakat insan Allah’a yaklaşmak için uğraştıkça, şeytan hilelerini artırır, daha çok kanında dolaşmaya başlar.

Emin olun zina yapmak veya diğer haramlar bize çok uzak değil. Her kim olursanız olun. Şeytan her an görevdeyken biz nefsimizden asla emin olamayız. Bu yüzden mümkün olduğunca günahlara sebebiyet verecek ortamlardan ve hallerden uzak durmalıyız.

Farzların, sünnetlerin bir çoğu bu zararlı ihtimallerin gerçekleşmemesi için vardır. Biz ihtiyaç duymazdan evvel, Allah bize gerekli olanları, nerede nasıl davranmamız gerektiğini Kitabı ve peygamberi aracılığıyla bildirmiştir.

Üzücü neticelere karşı sebepleri ortadan kaldırmak bizim asli vazifelerimizdendir…

İhtimal bu, ne olur ne olmaz…

Cahide Sultan
Cahidejibek.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s