“İslamcı”lar Geliyor, Kaçın !


İslamcı, islamcılık, genç islamcılar, islamcı gençlik, islamcı örgüt…  Nedir bu islamcılık?  Nerden çıkmıştır, kim türetmiştir, hangi lügatte yazar anlamı?

Hiçbir lügatte yazmaz, ne kitabidir ne de ilmi. Soysuz bir kelimedir “islamcı”.  Bu ülke insanını inancından ve değerlerinden koparmak için çalışan güçler tarafından üretilmiş bir kavramdır “islamcı”.  İslamcıların inandğı dine de “Siyasal İslam” diyorlar.  Tabi haliyle müslümanlar ile islamcılar da aynı kişiler olmamış oluyor.  Bunlar kendini İslama nisbet eden ama aslında İslamı siyasal amaçları için kullanan suistimalcilerdir.

Bir kısım insanlar da bu “hormonlu” kavramlara bilinçsizce sahip çıktılar.  Hatta bazı entellektüeller (!) de yazılarında bu kavramı şuursuzca kullandılar.  Halbuki bu kavramlar üretilirken amaçsız üretilmedi, bir hedefi, arka planı vardı… “inancını yaşamak isteyenleri yaftalamak, damgalamak, toplumdan soyutlayıp yanlız bırakmak”.

Malesef nerden çıkmış bu kavram, aslı astarı var mıdır, kitapta yeri var mıdır demeden sahiplenen insanlarımız da bu çirkin emellere alet olmuştur.  Şimdi müslüman toplumun bir kesimi bile üniversitede okuyan başörtülü kızları “islamcı”, “başörtüsünü siyasal amaçları için kullanıyor” vs. vs. diye niteleyip sahip çıkmıyor.

Halbuki Allah bize “müslüman” adından başkasını kullanmayı yasaklamıştır.  Daha fazla bu çirkin ve bölücü amaçlara hizmet etmemek için bu kavramı kullanmaktan hele hele sahiplenmekten mutlak surette kaçınılmalıdır.

Ercan Hüseyinoğlu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s