Din kimseye uyarlanamaz


Dinimizin en mühim inceliklerinden biri, bütün zaman ve mekânlar için sabit oluşudur. İslam’ı şu zamana veya bu mekâna göre anlama imkânımız yoktur. Yerde de uzayda da İslam İslam’dır. İslam, şekil almak için gelmemiştir, onun karakteri şekil vermektir. Dinimizi şahıslar üzerinden de izleyemeyiz, zamanlar ve mekânlarla da izleyemeyiz. ‘Filan çağda İslam’ deme hakkımız yoktur. Medine’deki ve İstanbul’daki İslam’dan da söz edilemez. Söz edilse de bu söz, İslam’ın dışında kalanların sözü olur. İslâm, içine girmiş olanlara böyle bir söz söyleme hakkı vermez. Medine’deki İslam İstanbul’daki İslam olmadıkça İstanbul’da İslam yok demektir. Hicretin birinci senesindeki İslam ve Müslüman karakteri, kıyamete kadar makbul Müslüman karakteridir.

İslam’ı bütün zamanlar ve mekânlarda değişmez olarak görürken biz, bu görüşümüzü namaz üzerinden örneklendirebildiğimiz gibi, insan hayatını kuşatan her değer üzerinden de düşünmeliyiz. Hicretin birinci senesindeki namaz ne ise hicretin iki bininci senesinde de namaz odur deriz. Aynı şekilde hicretin birinci senesinde siyasete nasıl bakıldı ise iki bininci senesinde de öyle bakılmalıdır. Allah’ın koyduğunu kulların kaldırması ya da değiştirmesi asla kabul edilemez. Namazda ilk var oluş incelikleri aranırken insanı etkisi altında tutan diğer hususlarda, mesela siyasette veya ekonomide, sosyal ilişki kurallarında bir yenilenme iddiası konamaz ortaya. İslam, indiği gibidir; Müslüman da ilk Müslümanlar gibidir.

İslam’ın emirlerinden sadece biri olan, mesela namaza ilave yapma olarak gerçekleşecek bir tutumu ‘bid’at’ olarak gören dinimiz, o tutumu ‘dinden reddedilmiş’ olmakla bize tanıtmaktadır. Din, olduğu gibi kabullenildiğinde ve uygulandığında Allah’ın muradı tahakkuk eder. İnsanlar müdahale ettiğinde o din, önceki dinlerin akıbetine doğru çekilmiş olur. Emirlerinden bir tek emirde bunu uyguladığımızda karşılaştığımız sonuç budur.

İslâm’ın genelini etkileyecek tutumlar açısından baktığımızda ise karşımıza daha hassas bir tablo çıkmaktadır. Müslüman’ın hayata bakışını, Allah’a kulluğunu ve yeryüzünü imar idrakini değiştirecek düşünceler bir bid’at ağırlığında bile ele alınmadığı zaman, İslam, onu tepeden kuşatacak bir beşer etkisi altına alınmış olmaktadır. On dört asır sonra veya yirmi asır sonra bile İslam, Allah Teâlâ’nın onu koruyan kimliği ile bunu kabul etmeyecektir. Şu veya bu kişi ve grupların dinimizi böyle bir kaygan zemine çekmeleri kişiler bazında sonuç verebilir ama İslam bir bütün olarak Allah’ın himayesindedir. Önceki asırların fitne dalgalarına kapılmadığı gibi hiçbir zaman da kapılmayacaktır. İslam’ı modern çağın anlayışına göre şekillendirme gayretleri, o fitneye alet olanların günü birlik menfaatlerinden başka bir kazanç getirmeyecektir.

Müslümanlar arasında yaygınlaştırılmak istenen Müslüman/kâfir yakınlaşması, küfrü sıradan bir tercih sonucu gibi görme anlayışı, beraberinde cihat ruhunun gömülmesini de getirmiştir. Kâfir de makul bir tercihin sahibi olarak yaşadığına göre, onu makul tercihinden ötürü kınamak bile kimsenin hakkı olmamalıdır diye konuşabilmektedirler. Allah’ın kitabındaki şiddetli tenkitler ve tehditler ise bir çeşit yorumla geçiştirilebilmektedir. Bu anlayış beraberinde ‘İslam Toprağı’ yerine ‘Yaşadığın Toprak’ felsefesini güçlendirmektedir.

Ayrıntılara girildiğinde de, genelde kadın üzerinden bu düşünce örneklendirilmiş ve kadının acilen kurtarılması gerektiği fikri kadından önce erkeklere aşılanmıştır. Kadınlar bir hak arama yürüyüşüne geçmeden erkekler, kadın müdafii olarak İslam’ın yeni bir şekil alması için uğraşmışlardır.

Gerek kadın konusu ve gerekse diğer ayrıntıların tamamında ana gaye, İslâm’a çağa uygun bir şekil verme arzusudur. İslâm’ın çağa uygulanmış şekli ise onların kafasında saklı duran, mevcut Hıristiyanlığa benzetmekten başka bir şey değildir. En zararsız ve keyfe dokunmaz din şekli, mevcut Hıristiyanlıktır. Siyasetin güdümünde ve zenginin beğenisinde bir din onlar için idealdir hatta gereklidir de…

Nureddin Yıldız
Milat Gazetesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s