İçinizdeki ve Siz


Hamileliğin her adımında anne ve bebeğin geçirdiği evreler mucizelerle dolu. Bu aşamalarda hangi değişikliklerin olduğunu ve neler yapılması gerektiğini sizler için kaleme aldık.

1. ay

Bebeğiniz: İlk sekiz hafta bebeğiniz “embriyo” olarak adlandırılır. Embriyonun başı gövdeye göre iridir. Kol ve bacakların gelişeceği ince kol ve bacak tomurcukları belirir. Kalp ve akciğerler gelişmeye başlar. 25. gün civarında kalp çarpmaya başlar. Beyin ve omuriliği oluşturacak nöral tüp gelişmeye başlar. 1. ayın sonunda embriyo yaklaşık 0.5 cm boyundadır.

Siz: İlk belirti, adet gecikmesidir. Gelişen bebeğiniz için vücudunuz hormon üretmektedir. Göğüsleriniz hafif hassastır. Büyüyen rahim mesaneye baskı yaptığından dolayı sık idrara çıkabilirsiniz.

2. ay

Bebeğiniz: Bütün vücut organları ve sistemleri oluşmuştur, ancak tamamıyla gelişmemiştir. Sizin vücudunuzdaki besinlerle bebeğinizdeki artık maddelerin değişimini sağlayan plasenta görünür hale gelir. Kulaklar, el ve ayak bilekleri oluşur. Göz kapakları oluşur ancak kapalıdır. Parmaklar ve ayaklar gelişir. Boyu 1.5 cm’e ulaşmıştır. Yaklaşık 6 hafta civarında Doppler ultrasonografiyle kalp atışlarını duyabilirsiniz.

Siz: Göğüs uçları ve çevresi daha koyu bir renk alır. Yorgunluk hissi ve uykuya meyil hali olabilir.

3. ay

Bebeğiniz: Yumuşak tırnaklar belirir. Ağız daha sonra dişlerin gelişeceği 20 adet tomurcuk içerir. 8. haftadan sonra embriyo “fetus” olarak adlandırılır. Bebek 6.5 cm boyundadır. Yüz hatları, parmakları, ayak parmakları, kulakları ve gözleri belli olmaya başlar.

Siz: Baş ağrılarınız olabilir. Işığa hassasiyet ve baş dönmesi hissedebilirsiniz.

4. ay

Bebeğiniz: Hareket eder, tekme atar, yutkunur ve sizin sesinizi duyabilir. Cildi pembe ve transparandır. Göbek kordonu, anneden bebeğe yeterli gıda götürmek için kalınlaşmaya ve gelişmeye devam eder. Plasenta tamamen oluşmuştur. Bebeğin ortalama büyüklüğü 14 cm, ağırlığı 200 gramdır. Organ gelişimi tamamlanmıştır.

Siz: Sabah bulantıları azalır, iştah artar. 4. ayın sonuna doğru bebeğinizin hareketlerini ilk kez hissedebilirsiniz.

5. ay

Bebeğiniz: Daha aktif hale gelmiştir, bir yandan diğer yana dönebilir. Tırnaklar gelişmiştir, saçları, kaşları, kirpikleri oluşmaya başlar. Düzenli aralıklarla uyur ve uyanır. Ayın sonunda ortalama büyüklüğü 22 cm, ağırlığı 450 gramdır.

Siz: Rahminiz büyüyüp göbek hizasına gelmiştir. Kalbiniz daha hızlı atmaktadır.

6. ay

Bebeğiniz: Cilt kırmızı ve buruşuk olup ince, yumuşak kıllarla kaplıdır. Gözkapakları birbirinden ayrılır ve gözler açılır. Bu dönemde parmak izi belirir. 6. ayın sonunda, 28-35 cm boyunda ve 900 gram civarındadır.

Siz: Sırt ağrılarınız olabilir. Egzersiz yapın. Gerilen rahminize bağlı karnınızın alt kısmında ağrı olabilir.

7. ay

Bebeğiniz: Gözlerini açıp kapayabilir, parmağını emer ve ağlar. Tekme atar ve gerilir. Işık ve sese cevap verebilir. Bebek bu ayda doğarsa yaşamak için iyi bir şansa sahiptir. Yaklaşık 40 cm boyunda ve 1500 gram ağırlığındadır.

Siz: Yalancı doğum kasılmaları hissedebilirsiniz. Karnınız iyice büyümüştür. Dengenize dikkat edin!

8. ay

Bebeğiniz: Bebeğin hızlı beyin gelişimi devam eder. Bütünüyle hareket etmek için çok büyümüştür. Çok kuvvetli tekmeler atar. Karnınızdan dirsek ve poposunu fark edebilirsiniz. Kafa kemikleri yumuşak ve esnektir, böylece doğum kanalına daha iyi uyum sağlar. Akciğerler halen olgunlaşmamış olabilir. 37. haftadan önce doğum olursa bebek prematürdür, ancak yaşama şansı çok yüksektir. 45 cm boyunda ve 2500 gram ağırlığındadır.

Siz: Göğüslerinizden süt öncesi kolostrum gelebilir. Rahat yatamadığınızdan uykusuzluk problemi çekebilirsiniz. Bebek akciğerlerinize baskı yaptığından nefes almanızda problem olabilir. Bebek midenizi sıkıştırabilir. Günde 5-6 kez küçük öğünler halinde beslenin. Rahminizin tepesi kaburgalarınızın altına kadar gelmiştir.

9. ay

Bebeğiniz: 38-40. haftalarda bebek tamamıyla gelişmiştir. Akciğerleri tamamen gelişmiştir ve fonksiyonlarını görmeye hazırdır. Bu ayda bebeğiniz haftada yaklaşık 200 gram kilo alır. Bebek genellikle başıyla gelir ve annenin karnının alt kısmına yerleşmiştir. Bu ayın sonunda bebek yaklaşık 50 cm boyunda ve 3500 gram ağırlığındadır.

Siz: Ayaklarınızdaki ve bileklerinizdeki şişlikler artmıştır. Doğuma hazırlık için rahim ağzınızda açılma ve yumuşama başlar.

Uzm. Dr. Nesrin BAŞTUĞ
Semerkand aile

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s