Başkalarını kurtarma gayreti


İnsan evvela kendini kurtaracak ki sonra başkalarını kurtarabilsin. Yüzme bilmeyen bir insan boğulmakta olan birini kurtarmaya çalışırsa ikisi de birbirine sarılarak boğulur.

Bu sebepten, insan evvela kendini kurtarmalı. Bu kurtarmada maneviyat ve maddiyat vardır. Bir şahıs, manevi şüphelerden kendini kurtarabilmek için okuyacak, araştıracak, şüpheden şüphesizliğe geçecek. Sonra öyle bir hayat yaşayacak ki onu tanıyanlar onun hayatına gıpta edecek. Mesela makam sahibi olan dindar bir fabrika müdürü namaz kılmayı serbest bırakabilir, talebe yetiştirebilir.

Bir öğretmen öyle cümleler kullanır ki öğrencileri kurtulur. Bir tüccar zekâtını isabetli yerlere vererek pek çok kimsenin kurtulmasına vesile olabilir. Baktım ki romanla kendi davalarına hizmet eden insanlar var, ben de Minyeli Abdullah’ı yazdım. Kalemi elime aldığımda şöyle düşünürüm: Acaba okuyuculara nasıl faydalı olabilirim? Her şey zıddıyla bilinir. Ehli dalalet batıl davalarına hizmet etmek için çok büyük gayretler sarf ediyorlar. Servetlerini, makamlarını o yöne yönlendiriyorlar. Müslüman da aynı şeyi yapabilmelidir.

Bir arkadaş Zübeyir Gündüzalp Ağabey’e geliyor diyor ki: “Üstadımız altıncı sözde, ‘Organlarını Allah’a sat, O’nun adına çalıştır. Karşılığında Allah sana cennet gibi bir ücret verecektir.’ buyuruyor. Ben de böyle yapacağım.” Zübeyir ağabey de bunun üzerine o arkadaşa demiş ki: “Neyin var ki, neyini feda edeceksin? Evvela bir şeylere sahip ol, ondan sonra onları feda et.” O arkadaş evvela tahsilini tamamladı, doktor oldu. Muayeneye gelen hastalarına iman hakikatlerini anlattı.

Bir insanın ya mesleği, ya serveti ya da ilmi olacak… Onları Allah için, İslamiyet için kullanacak.

Kendini kurtarmayan başkalarını da kurtaramaz ve ümitsizliğe düşer. Fakat Allah rızası için çalışanlar asla ümitsizliğe düşmez, vazifesini yapar. Şunu kati olarak bilmeliyiz ki, İslamiyet’i öğrenmek yaşamak ve anlatmak bizim vazifemiz; fakat ana-babamız, çocuğumuz, eşimiz de olsa başkalarının İslam’ı öğrenip yaşamaları Allah’ın takdir edeceği bir şeydir. Vazifemiz tebliğdir, irşad Allah’a aittir. Bazı kimseler yakınlarını mutlaka İslam esasına uydurmaya çalışırlar. Bu kimseler İslamiyet’i anlayamamış. Zira birçok peygamber, yakınlarını irşad edememiştir.

Geçtiğimiz günlerde bir hanım geldi, dedi ki: “Sorumlu olduğum kişilere sözüm tesir etmiyor. Beni dinlemiyorlar. Vazifemi hakkıyla yapamıyor muyum?” Ona dedim ki: “Bu din, sahipsiz değildir. İslamiyet’e hizmet etmek vazifesini size kim verdi? Siz kendinizi kurtarmaya çalışın. Bir Müslüman’ın kendini yetiştirmesi, milletinin kurtulması derecesinde mühimdir. Siz susabildiğiniz kadar susun, İslamiyet’i yaşayabildiğiniz kadar yaşayın.”

Kendi hayatımdan bir misal vereceğim. İslamî çalışmalara başladığımda milleti kurtarmak için işe başlamıştık. Anlattıklarımızı tamamen doğru ve kabule değer şeyler görüyorduk. Bizleri dinleyenlerin bunları kabul etmemesine kızıp, üzülüp ümitsizliğe düşüyorduk. Hatta hasta olduğumuz devirler bile oldu. Bir doktor, “Sen bu beyninden ne istiyorsun?!” diye kızmıştı bana. Bütün meselemiz milletin kurtulmasıydı.

İslamiyet’i zamanla öğrendikçe bizim vazifemizin sadece ve sadece İslamiyet’i öğrenmek, anlamak ve yaşamaktan ibaret olduğunu anladık, çok rahatladık. Nefis şöhret ister. O zaman adam istiyor ki etrafında insanlar toplansın, sözü dinlensin. Halbuki hubbu cahtan, hubbu riyasetten şiddetle kaçınmak lazım. Yani reis olmak, baş olmak sevdası… Ben şöyle yüksek yerlere geleyim, şöyle yüksek makamlar edineyim diyerek hizmet etmek… Bu kişide ihlas yoktur. Bana göre yaptığı bütün ammeler havaya gidiyor. İslamî hizmetlerde başkan olma, sözüm dinlensin sevdası olmayacak.

Hekimoğlu İsmail
Zaman

Reklamlar

Başkalarını kurtarma gayreti” üzerine 2 yorum

 1. İnsanlar yazarın niyetini yanlı yorumlayabilirler. Mesala sen islamiyeti yaymak öğretmek manasında değerlendirip sen öğretmezsen ben öğretmezsem nasıl insanlar kurtuşa erecek gibisinden sorular sorabilirler.

  1. Bir insan’a iman nasip olmussa, hem sahsî hemde toplumsal sorumluluklar yüklenmek durumunda kaliyor. Ancak önce sahsî sorumlulugu yerine getirmeli ki, toplumsal sorumlulugun hakkini verebilsin.
   Sahsî sorumluluktan kasit takva üzere bir hayat yasamak, toplumsal sorumluluk ise diger insanlarin Allah’a olan iliskilerini düzeltmelerine vesile olmaktir.

   Buradaki amaç önce kendini kurtarip, olabildigince Allah’in koydugu sinirlar çerçevesinden bir hayat yasayip, ancak ondan sonra baskalarini kurtarma gayreti içerisine girmek. Ki, çok dogru bir tespit oldugu kanisindayim. Kendini dahi kurtaramamis olan bir insan, bocalayan bir insan, nasil olur da baskalarini dogru yoldan gitmeye ikna edebilir. Salih bir mü’min dahi, örnek bir hayat yasadigi halde insanlara rehberlik yapmakta zorlaniyorsa; kendine dahi faydasi olmayan bir insan’in diger insanlara herhangi bir faydasi olabilecegini düsünmek ütopya’dan baska birsey degildir.

   Sahsen ben bu durum’u test ettim. Kendimin uygulamadigi birsey’i baskalarina tavsiye etmek hiçbir sekilde fayda vermiyor. Fakat, hiçbir sey söylemedigim halde, ancak dogru bir sekilde davranarak birçok kisiye örnek olabildigimi farkettim. Önemli olan Allah’in yolunu izlemek, bu yolda parazitlere karsi kendinize güvendiginizi ve bu yoldaki güzellikleri hissettirmek. Hiç beklemediginiz halde, bu konuda teblog görevinizi yerine getirmediginiz halde, insanlarda degisiklikler hissedebiliyorsunuz. Mesela basörtülerini yanlis sekilde örtenler, sizi örnek alip Rabbimizin Nur, 31’de emrettigi sekilde örtmeye basliyorlar. Veya, namaz kilmayan bir insan, sizdeki huzur’un kaynaginin ancak Islam oldugu kanisina vararak namaz kilmaya baslayabiliyor. Ve bu örnekler çogaltilabilir.

   Sözün özü, önce kendini kurtar ey insanoglu!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s