“Kur’an Eğitiminde Yaş Sınırı Kaldırılsın” İmza Kampanyası


kur'an yas siniri

http://yassinirikaldirilsin.blogspot.com/

Reklamlar

“Kur’an Eğitiminde Yaş Sınırı Kaldırılsın” İmza Kampanyası” üzerine 2 yorum

 1. Devlet Bakanı Faruk Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası ile yaz Kur’an kurslarındaki yaş sınırlamasını kaldırmayı planladıklarını belirtti. Çelik, Kur’an-ı Kerim’lerin basımı noktasında da bir düzenleme yapılacağını açıkladı.

  Çelik, yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmetlerinin 44 yıl önce çıkarılan bir yasayla yönetildiğini hatırlatarak, günümüzün ve geleceğin şartlarına hitap edecek bir yasa tasarısı hazırladıklarını söyledi.

  Geçen hafta Başbakanlığa gönderilen yasa tasarısı hakkında bilgi veren Çelik, tasarıyla Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği yaz Kur’an kurslarındaki yaş sınırlamasının kaldırılacağını bildirdi. Bu düzenlemenin Anayasa’nın ruhuna uygun şekilde yapıldığını ve 24. maddenin esas alındığını belirten Çelik, çocukların ailelerinin izni çerçevesinde kurslara devam edeceğini dile getirdi.

  Kamuoyunun da böyle bir beklenti içinde olduğunu ifade eden Bakan Çelik, şöyle konuþtu:

  “2 aylık yaz tatili süresince çocukların, Kur’an öğretimini talep etmeleri halinde camiye ilgili yere gönderilmesi, yine devletin bir görevlisinin nezaretinde bu eğitimi almaları şeklinde bir düzenleme. Bu konudaki kısıtlamanın doğru olmadığı inancındayız. Zaten Anayasa’nın 24. maddesine göre, din kültürü ve ahlak öğretimi, ilk ve orta öğretim kurumlarında okutulan zorunlu din dersleri arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak kişilerin kendi isteğiyle, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır. Burada yaş sınırlaması gibi bir şey yok.”

  Var olan uygulamaya göre, ilköğretim 5. sınıfı bitiren çocukların yaz Kur’an kurslarına devam edebildiğini hatırlatan Çelik, “Beşinci sınıf değil de üçüncü, dördüncü sınıftaki çocuk gönderilmek isteniyorsa gidebilir. Netice itibariyle yaz tatilini değerlendirmek isteyen velilerle ilgili bir düzenleme. Buradaki o sınırı kaldırmayı düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

  (19 ekim 2009 ~ Samanyoluhaber.com)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s