Gölgesi Kıbleye Düşen Adam


muhsin-yaziciogluu

Yıllardır hüzünle yoğurup benliğinde pişirdiğin ahlakın ve dimdik duruşunla sana ağlıyor tüm Türkiye yiğit adam. Ey karlı dağların ardında davası uğruna can veren yiğit! Sen gittin bir seher vakti bırakıp sevenlerini, biricik sevgiline, sonsuzluğun sahibine kavuştun. Şimdi üşüme sırası bizlerde, evlerimiz Mamak ,odalarımız zindan oldu bize. Sensizlik çok soğuk, üşüyoruz. Güvercinler ülkesinde dolaşıyoruz senin yerinede. Dualar gibi yükseliyordu ümitlerimiz seni beklerken, heyhat boş kaldı kucaklarımız. Sensizliğe açtık kollarımızı.

Senden öğrenmiştik dik durmayı, adamlığı senden öğrenmiştik. Anadolu’nun bağrında yetişen karayağız delikanlıların ruhunu görüyorduk sende. Kara Muratın, Murat Hüdavendigarın, Karacaoğlanın ruhu can buluyordu senin bedeninde. Dava adamlarının mücadelesini ve hikayelerini okuyorduk seni bilmeden, oysa etrafımıza baksak görecektik seni. Davası uğruna ölenlere seni de ekliyor ve tarihe bir dava adamını daha not düşüyoruz.

Ardından bakanların, ağlayanların ve alp erenlerinin çığlıkarı burkuyor yüreğimizi. Birkaç gündür ne yediğimizi, ne yaptığımızı bilmiyoruz. Sen varmışsın gibi yaşamak geliyor içimizden fakat heyhat ki sen yoksun, çatallar düşüyor ellerimizden, lokmalar boğazımızda düğümleniyor ve yürek yangınlarının yegane ilacı gözyaşları dökülüyor sessizce avuçlarımıza. Sana yakışır bir edayla uğurluyoruz seni.

Adaylarımı size sizi de Allah a emanet ediyorum demiştin son mitinginde. Bizde seni Allah a emanet etmiştik ve Allah emanetini geri aldı. Kavuştun sevgiline yiğit adam. Kim karşıladı seni berzah aleminde? Yiğitliğini ve cesaretini örnek aldığın Hz.Ömer mi, yoksa vakar ve dürüstlüğünü örnek aldığın Hz Ebubekir mi?

Ey elleri öpülesi yiğit, şimdi kara topraklar altında da üşüyorsun biliyoruz. Ama şunu da biliyoruz ki Rabbin seni terk etmedi ve bırakmadı da inan bırakmayacaktır da. Çünkü sen ayrılmadın o kapıdan, vakarla, sabırla yıllarca bekledin. Onun istemediğini sende istemedin. İnan biz senden razıyız oda razı olacaktır inşallah.

Şimdilerde yaşlı gözler hasretle ve mahcubiyetle özlüyor seni. Kıymetini bilemeyenler “keşke” sözcükleriyle hıçkırıklara boğuluyor. Tek başına mücadelen geçiyor gözlerimizin önünden. “Kimin himmeti milleti ise o başlı başına bir millettir” sözünü hatırlıyoruz. Evet sen tek başına bir milettin, asil duruşunla, prenslere taç giydirecek endamınla örnek oluyordun bize. Diğer taraftan cesaretin, mücadelen ve dürüstlüğün sürüklüyordu imanlı gönülleri ardından. Ardından çıkıp bir insanın bile olumsuz bir şey söylemediği yegane insan, o nasıl bir gönüldü ki her dinden her görüşten insanları kucaklıyordu. Şimdilerde bizde seni hasretle kucaklıyoruz.

Ey gölgesi kıbleye düşen adam. Sensiz günlerin nasıl geçeceğini hesap edemiyorum. Seni geç bulduk erken kaybettik. Biliyoruz ki sen bırakmazsın bizi.. Dualarımız seninle yiğit adam..

Mehmet Akif Baltacı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s