Siyasetin Temiz Yüzüydün


muhsin-yazicioglu

Bazı insanlar / liderler vardır. Pek popüler değillerdir. Kitleleri arkalarından sürükleyememişlerdir. Yeterince takdir de görmemişlerdir. Çevresinde bulunanların niceliğine bakarak, onun fazla sevilmediğini de düşünebilirsiniz. Ama bir insanın değeri, kalitesi bazı zor zamanlarda, kritik ortamlarda sergilediği tutumla, duruşla ortaya çıkar.

Ve böyle insanları / liderleri, ona oy veren, vermeyen, fikirlerini beğenen beğenmeyen, yanında olan olmayan herkes takdir eder. Davranışlarıyla, söyledikleriyle insanların gönüllerinde öyle bir yere otururlar ki; bu yeri tanımlamak için kelimeler kifâyetsiz kalır. Bu yeri, insanların gözlerindeki ışıltıda veya onun için dökülen gözyaşında müşahede edebilirsiniz ancak.

Gönüllere sirâyet eden bu duyguların, çoğu zaman o insanlar bile farkında değillerdir. Ne zaman ki, o duyguları açığa çıkaracak bir şok dalgası, bir sarsıntı meydana gelir; işte o zaman insanlar, içlerinde taşıdıkları sevgiyi, takdiri dışa vururlar.

Şu sözün mânâsını, yaşadığımız son acı olay üzerine bir kez daha iyi kavradım. “Büyük insanların kıymeti yaşadıkları zaman değil de, ölümlerinden sonra anlaşılıyor, veya takdir ediliyor.”

Gerçekten de hep öyle olmadı mı?

Evet, sözü nereye getireceğimi anlamış olmalısınız. ‘Muhsin Başkan’dan söz ediyorum. Bir yazarın dediği gibi, ona ‘Muhsin Başkan’ demekten başka bir hitap şekli bulamadım.

Bu yazıyı kaleme alabilmek, satırlara dökebilmek için gözyaşlarımın dinmesini beklemek zorunda kaldım. Bir siyasetçi, bir lider olarak her zaman takdir ettiğim, beğendiğim biriydi. Ama onun bu kadar gönlümde yer ettiğinin, derinden muhabbet beslediğimin farkında değildim. Sanki ailemden biriymiş de haberim yokmuş. Çok yakınım imiş de ben fark etmemişim.

Yoksa onun için bu kadar üzülür, gözyaşı döker miydim? Onunla ilgili söylenen, yazılan her şey, beni derinden sarsmaya, gözyaşlarına boğmaya yetti.

Fakat günlerdir düşündüğüm bir şey var ve onu sevenleriyle paylaşmak istiyorum. Yalnızca ağlamak, yas tutmak, onun hatırasını taze tutmaya yetmez sanırım.

Onun Türk siyasetinde izlediği ‘temiz kalabilme’ çabasını, Anadolu ruhuna uygun dâvâ adamlığını bir şekilde yaşatmalı diye düşünüyorum.

Bu topraklar üzerinde bizi bir arada tutan üstün değerlere cân-ı gönülden inanmış ve bunu bir iktidar aracı olmaktan çok ideallerini hayata geçirmek için yollara düşmüştü Muhsin Başkan…

O yollar ki, nice engeller ve badirelerle doluydu. Aynı sancıları çekmelerine rağmen ayrı güzergâhlarda yol alan bu milletin asil evlatlarının önüne, nice dikenler serilmişti. Elleri ve yürekleri kanatırcasına o dikenleri alıp savurarak, gelecektekilere tertemiz bir yolda ilerlemenin kavgasını veriyordu Muhsin Başkan…
Onun ideallerini gerçekleştirmek için sevenleri, gönüldaşları seferber olmalı.

Anma toplantılarında kutsanarak tarihe gömülme bahtsızlığına uğramamalı. Onu yaşatmak, davasını/misyonunu sahiplenmekle olur ancak.

Bir zaman sonra unutulup gitmemeli Muhsin Başkan. Bir yiğit adam vardı diye masal olmamalı. Onun izinden yürüyecek gençler, ondan daha hızlı ve daha sağlam adımlarla yol almalı. Onun gibi örnek bir duruş sergilemeli.

Kendilerini dâvâsına adamış hasbiler gelmeli ardından.
Gönüllere sirâyet edebilen gönül erleri çıkmalı içimizden.
Adam gibi adam, yiğit, mütevazi sevgi kahramanları olmalı aramızda.

Yoksa nesilleri tükenecek Muhsinlerin.

Bunları nasıl başaracağımızı hepimiz biliyoruz aslında. Bir küçük adım gerekiyor. Ardından diğer adımlar gelecektir diye umut ediyorum.

O da umut etmemiş miydi?

Selam sana, Anadolu’nun mert, yiğit delikanlısı.

Siyasetin temiz yüzüydün. Alperenlerin safi temsilcisiydin. Hasbilerdendin. İsminle müsemma bir Muhsin idin. Giderken bu dünyadan hoş bir seda bıraktın.

Nasıl insanların sevgisine, muhabbetine mazhar olduysan, gönüllerinde yer ettiysen, peygamberlerin, şehitlerin, sıddıkların sevgisine de mazhar olursun inşallah.

Melekler seni selâmla karşılamışlardır umarım.

Nihal İlimen

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s