İnsan, Millet ve Şahsiyet


recep-tayyip-erdogan

Canlıların tasnifi herkesin malumudur: Omurgalılar, Omurgasızlar.

İnsan biyolojik olarak omurgalılar sınıfındadır. Omurgasızların diğer bir adı da sürüngenlerdir. Zira omurga canlının dik durmasını sağlar…

Yalnız, insana ait şahsiyetin ve kimliğin korunması mecburiyeti hayatiyetin vazgeçilmez kuralıdır. Çünkü sürüngenler daha ziyade ayakta duran varlıklar tarafından ezilmeye veya deliklerinde yaşamaya mahkûm edilir. Tarih nice kavim, ırk ve milletlerin harabeleri ile doludur. Tarih sahnesinde kalabilen milletler kendilerine has şahsiyetlerini her şeye rağmen koruyan, maddi ve manevi değerlerini ayaklar altında çiğnetmeyen insan topluluklarıdır. Pek tabiidir ki bu çok kolay olabilecek bir şey değildir.

İnsanoğlu gibi milletler de doğuşla ölüş arasındaki mecburi hayat çizgisini izler. Fakat her canlı gibi insan da neslini devam ettirme gayreti ile çırpınır. Milletler isim olarak ölür, lakin onlardan türeyen evlatları değişik isimlerle o şahsiyeti devralarak tarih sahnesindeki yerini alır. Tıpkı Gazneli – Selçuklu – Osmanlı ve Türkiye gibi…

Her ne kadar isimler, mahaller ve ömürler farklı olsa da irsiyet kanununa göre şahsiyet varlığını bütün özellikleri ile devam ettirir. Ortadoğu, Kafkaslar, Balkanlar’dan çekilerek Anadolu ve Trakya’ya sıkışan bu koskoca devletin evlatları uzun süre şahsiyet buhranları ile boğuştu. Uzun zamandır bu doku üzerinde o kadar tahripkâr faaliyet yapıldı ki, bu mankurtlaşma nice millet evlatlarının telef olması ile sonuçlandı.

Bulanmadan durulmayan sular gibi her türlü ideolojiyi, felsefi akımları, ithal düşünceleri deneyen insanın artık kendi özünde var olana dönme arzusu ile insanımız artık kucaklaşma yaşıyor. Kendine benzeyeni, ruhunu okşayanı, inancını yaşayanı, milletini değerlerine bağlı olanı seçmeye, onunla gerekirse her türlü fedakârlığa girmeye koşar oldu. Milletten yana olanlar – olmayanlar, insanımızı temsil edenler ve edemeyenler artık herkesin malumudur. Milletimiz artık dış politika da şahsiyetsizlik örneklerinden bıkmış, eğile büküle omurgasını dumura uğratmış devlet adamlarından usanmıştır.

Milletimiz başında omurgalı, şahsiyetli, cesur ama akıllı, dostunu düşmanını seçebilen basireti gösteren devlet adamları görmek istemektedir. Başbakan Erdoğan’ın Davos’ta ki tavrı milletimizin içinde var olup bir türlü dışa taşmayan arzusunun son taşan damlası olmuş ve zalime karşı mazlumun yanında olma insiyakını bir volkan gibi patlatmıştır.

“Davos Patlaması” diyebileceğiz bu tarihi dış politika da şahsiyeti ile var olma, esas olma, tesirli olma döneminin bir başlangıcı olacaktır. Bu şahsiyet karşısında diğer milletler kendini çekip çevirme ihtiyacı duyacaktır. Bu durum asil milletimizin mazlum milletlerin yanında dimdik duruşunun resmidir. Mazlum Gazzeliler’in acı dolu yüreklerini serinleten bir rüzgârdır. Himayesiz ve başsız İslam Dünyası ve onun pısırık liderleri için bir enerjidir.

Akif’in diliyle;

Ey dipdiri meyyit davransana
Ellerin de senin, baş da senindir

hitabının diplomatik dilidir.

Bebek, çocuk, kadın ve sivil öldürenlere, okul, hastane ve cami yıkanlara karşı “dur” demektir. Bu zulmü seyreden “tek dişi kalmış canavar”lara da anlayacakları bir dilden konuşmaktır.

Başbakan Erdoğan bu davranışıyla milletinin sevgisini, alkışını hak etmiş ve aziz milletinin “Müsterih ol şerefli, şahsiyetli insan milletim seni hakkıyla temsil edeceğim. Şimdiye kadar seni üzen omurgasızlar gibi olmayacağım.” demiştir.

Milletinin kalbine sürur, ümmete de onur veren bir başbakana ancak teşekkür edilir.

“İnandım de, sonra dosdoğru ol.” hadis-i şerifi ile amel edenlere ne mutlu…

Teşekkürler Başbakanım!
Teşekkürler…

A. Tevfik Kadıgil

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s